Ünlülere şok: 416 lüks arabaya el konuldu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ünlülere şok: 416 lüks arabaya el konuldu

Birçoğu ünlülerin olan 416 lüks araç hakkında son dakika açıklaması geldi. Açıklamada araçlara el konulduğu bildirildi.

Taşıt 22 Şubat 2023 16:08 0
Ünlülere şok: 416 lüks arabaya el konuldu

Ünlülerin lüks arabalaırna el konuldu.

Türkiye'de iyi lüks bir araba denince artık değil 1 milyon 1,5 miylon liranın altında araç bulunamaz oldu. 

Devlet tarafından başlatılan inceleme kapsamında çok sayıda arabanın çifte fatura kullanılarak Türkiye'ye getirildiği iddia edildi. Bu iddiaların ardından inceleme başlatıldı. Başlaılan düzenlemeye Artı Gerçek ulaştı ve konu ile ilgili detaylara yer verildi. 

Bu kapsamda Mercedes, Land Rover, Porsche başta olmak üzere birçok lüks araba markasından alan birçoğu ünlü olan ünlü isimlere inceleme başlatıldı. ARaç ithalatını yapan bir işletme mercek altına alındı ve düzenlenen soruşturmada detaylar ortaya çıktı.

Artı Gerçek'ten Dinçer Gökçe bugün kaleme aldığı yazısında İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü araçların şasi numaraları ve plakaları üzerinde detaylı şekilde inceleme başlattığı ve 30 Ocak'ta dosyaların Cumhuriyet Savcılığına geçtiğine yer verildi. 

Savcılığın emri üzerine araçlar hakkında el konulması kararı verildi. Yargılama bitene kadar bu lüks araçların satışı yapılamayacak.

Konu ile ilgili bir son dakika açıklamasında bulunan Avukat İpek Güvenç, araçların gümrükte düşük fiyatta gösterildiği ve az para verildiğini söyleyerek, “416 araca Mahkemece ‘satılamaz devredilemez’ manasında tedbir şerhleri işlendi.

Bu arabalara fiili olarak el konulması şu aşamada söz konusu değil” diyerek açıklamasını sürdüren Güvenç, “Bu tür yargılamalar yaklaşık 8-10 seneye kadar sürebilmekte. Ve iyi niyetli üçüncü kişi konumunda olan vatandaşın mülkiyet hakları ihlal edilmektedir. Yargılama sonucunda müsadere kararı verilmesi durumunda ise bu kere araçlara el konularak tasfiye edilmeleri gündeme gelebilecektir" dedi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“2019 yılında yaşanan bu tür mağduriyetleri gidermek maksadıyla Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığınca ortak hazırlanan kanunla, gerekli koşulların sağlanması durumunda, aracın ilk iktisabında ödenmesi gereken ÖTV’nin yüzde 25'inin veya Gümrük Kanunu uyarınca el konulması muhtemel olan araçların bu durumunun gümrük idaresinin bilgisine girmeden kendiliğinden idareye bildirilmesi halinde ise ÖTV'nin yüzde 15’inin ödenmesi halinde araç üzerindeki kararlar kaldırılması ve el konulan araç sahibine iade edilmesine karar verilmişti. Bu düzenleme 30 Haziran 2020 tarihinde sona erdi. Burada ilk dikkat edilmesi gereken önemli husus yeni tedbir koyulan araçların ithalat işlemlerinin 30 Haziran 2020 tarihinden önceki süreçte yapılıp yapılmadığıdır. Bu durumda eşitlik ilkesi gereği bir önceki vergi barışı hükümlerinden yararlanabilmek söz konusu olabilecektir ancak bu durumda başvuru süreleri büyük önem arz etmektedir”

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç