Ünlü Yatırımcıdan Yok Artık Dedirten Fed Faiz Tahmini

Ünlü Yatırımcıdan Yok Artık Dedirten Fed Faiz Tahmini

Dünyaca ünlü yatırımcı Mark Mobius'dan faiz ile ilgili son dakika açıklaması geldi ve ezber bozan tahmin paylaşıldı.

Ekonomi 15 Eylül 2022 18:39 0
Ünlü Yatırımcıdan Yok Artık Dedirten Fed Faiz Tahmini

Yok artık o kadar da olmaz dedirten faiz tahmini.

Mobius Capital Partners Kurucu Ortağı Mark Mobius, Fed'in enflasyona karşı silah olarak kullandığı faiz konusunda bir değerlendirmede bulundu ve dikkat çeken ifadeler kullandı. Mobius yaptığı açıklamda faizlerin çok yüksek seviyelere çıkmasını beklediğini söyledi. 

Japonya'da para değerinin çok düştüğünü belirten Mobius, "Japonya kesinlikle kura müdahale etmek zorunda kalacak, çok düştü. Öte yandan insanların gözden kaçırdığı bir şey var. Enflasyon gerçeği tam yansıtmıyor, bakılması gereken veri para arzı. Son iki yılda bütün ülkelerde para arzı çok arttı. TÜFE’nin önümüzdeki dönemlerde yükseleceğini düşünüyorum. Japonya Merkez Bankası da bunu kontrol edemez; çünkü piyasa psikolojisi, yeni dolar karşısında daha da değersiz bir noktaya götürecektir" ifadelerini kullandı.

Bu gidişle daha da yükselen faizler görüleceğini söyleyerek sözlerini sürdüren Mark Mobius “ Enflasyonu, faizleri daha yüksek tutarak kontrol edebileceklerini düşünüyorlar. TÜFE bu şekilde gelmeye devam ettikçe daha da yükselen faizler göreceğiz. Fed'den yüzde 9'luk faiz oranı bekliyorum. ABD’de çok güçlü bir dolar var, işleri çok daha ucuza ithal edebilecekler. ABD'de çok fazla nakit var, işler iyiye gidiyor, harcamalar yüksek. Bana kalırsa ABD'de işsizlik oranı yüzde 5'ten çok daha düşük olacaktır" ifadelerini kullandı.

BİTCOİN VE KRİPTO PARA YORUMU GELDİ

Mobius sözlerinin sonunda kripto paralar konusuna da değindi ve  "Kripto para birimleri çok büyük ve birçok insanın hayatında servet etkisi yaratıyor. Bitcoin öncü bir göstergedir, hisse piyasalarında ne olacağını gösterebilir" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç