Ulaştırma Bakanı Açıkladı: Şehirlerarası Otobüslerde Yeni Dönem Başlıyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ulaştırma Bakanı Açıkladı: Şehirlerarası Otobüslerde Yeni Dönem Başlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şehirler arası yolcu otobüslerine araç takip cihazı takılacağını duyurdu. İşte haberin detayları...

Haberler 17 Ara 2023 0
Ulaştırma Bakanı Açıkladı: Şehirlerarası Otobüslerde Yeni Dönem Başlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şehirler arası yolcu otobüslerine araç takip cihazı takılacağını duyurdu. Uraloğlu, "Zorunlu olacak bu uygulama 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek. Vatandaşlar daha güvenli seyahat imkanına kavuşacak ve korsan taşımacılık engellenecek" dedi.

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan otobüslere araç takip cihazı takılacağını belirterek, "Taşıtların konum, tarih ve saat bilgileri 2 dakikalık periyotlar halinde Bakanlığımızın 'Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne (U-ETDS) elektronik ortamda iletilecek" dedi.

"ARAÇ TAKİP CİHAZI TAKILACAK"
Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de yolcu taşımacılığı alanında en fazla tercih edilen şehirler arası otobüslerde yeni döneme geçildiğini bildirdi. Uraloğlu, "Son dönemde maalesef karıştıkları kazalarla gündeme gelen ve şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan otobüslerde araç takip cihazı takacak ve bu bilgileri anlık olarak Bakanlığımıza bağlı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğümüzle paylaşacak. 2024 yılı itibarı ile bu uygulamaya başlıyoruz" dedi.

Şehirler arası otobüs yolcusu 2020'de yüzde 60 azaldı

"1 OCAK'TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK"
Uygulamanın, Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde yolcu taşımacılığı faaliyeti gösteren taşıtlar için 1 Ocak 2024 yılında yürürlüğe gireceğini belirten Uraloğlu, "Bu uygulama ile taşıtların konum, tarih ve saat bilgileri 2 dakikalık periyotlar halinde Bakanlığımızın U-ETDS sistemine elektronik ortamda iletilecek ve taşıtların etkin bir şekilde takip edilebilmesi sağlanacak" ifadelerine yer verdi.

TAKİP CİHAZI TAKTIRMAK ZORUNLU OLACAK
Yolcu taşımacılığında şoför ve yolcu bilgilerinin U-ETDS'ye elektronik olarak iletildiğini vurgulayan Uraloğlu, "Araç takip bilgilerinin de aynı sisteme iletilmesiyle ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı, taşımacı firmalarla gerekli koordinasyon sağlandı, konu hakkında araç takip hizmeti veren firmaların sistemleri üzerinden araç takip bilgileri elektronik olarak Bakanlığımıza iletilecek. Plaka üzerinden tüm sorgulama ve eşleştirme işlemleri U-ETDS üzerinden yapılacak" dedi.

Uraloğlu ayrıca şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan otobüslerde araç takip cihazı takmanın zorunlu olacağını kaydetti.

Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali 2022'de yaklaşık 15 milyon yolcu  ağırladı

KORSAN TAŞIMACILIK ENGELLENECEK
Uraloğlu, U-ETDS'ye bildirilecek araç takip bilgileri ile korsan ve usulsüz taşımacılığın da engelleneceğini belirterek, şunları kaydetti: "Taşımacı firmaların rekabetçi, sürdürülebilir ve adil bir yapıda faaliyetlerine devam etmelerinin sağlanması, vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamadan güvenli ve huzurlu bir şekilde seyahat etmelerinin sağlanması, yolcuların uygun olmayan yerlerde araçlara bindirilmesi veya araçlardan indirilmesinin engellenmesi, izin verilen güzergah dışına çıkan araçların tespiti ve taşıma verimliliğinin sağlanması amacıyla kullanılacak. Sistem sayesinde mevcut düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması ve takip edilmesi için bu bilgiler Bakanlığımız tarafından kullanılacak."

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç