Uçak yolculuklarında artık bagajla birlikte yolcular da tartılacak: İşte nedeni
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Uçak yolculuklarında artık bagajla birlikte yolcular da tartılacak: İşte nedeni

Bir havayolu şirketi, yeni bir uygulama başlattığını ve artık bagajlarla birlikte yolcuların da tartılacağına yer verildi.

Haberler 8 Şubat 2024 1
Uçak yolculuklarında artık bagajla birlikte yolcular da tartılacak: İşte nedeni

Artık bagajla birlikte yolcular da tartılacak.

Bilindiği üzere havayolu şirketleri, yanınızda götürdüğünüz bagajları tartıyor ve belirli bir kilonun üzerinde bagajlara izin verilmiyor ya da ekstra ücret alınıyor. İskandinav merkezli havayolu şirketi Finnair adlı kuruluş, yeni bir uygulamaya başlattı.

Söz konusu yeni uygulama ile birlikte artık bagajların dışında yolcuların da tartılacağı öğrenildi.

Havayolu sözcüsü Kaisa Tikkanen konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında uygulamanın başladığını söyleyerek, "Ölçümler bu hafta Pazartesi günü Helsinki Havalimanı'nda başladı. Şimdiye kadar 500'den fazla gönüllü müşteri tartıya katıldı" ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada şirket, kayıtlı bagaj ve kargo, yakıt, uçak içi ikram ve su tankları dahil olmak üzere uçağın ağırlığının, taşıyabileceği yükün hesaplandığını, buna ek olarak insan ağırlığının da hesaplanması gerektiğini söyledi. Bu hesaplama ile yolculuıkların daha güvenli hale geleceğine yer verildi.

Bu sene gönüllülük esasına göre tartılmaların başladığı açıklanırken önümüzdeki yıllarda bunun kapsamının artırılacağı ve tartımların yıl sonuna doğru herkes için başlayacağını söyledi. Tartım yapılan kişilerin seyahat sınıfı, cinsiyet ve yaşı da dikkate alınacak.

Finnair'in yer hizmetleri müdürü Satu Munnukka da bir açıklama yaptı. Munnakka yaptığı açıklamada yolcuların ağırlıklarının "sadece tartıyı kullanan kişi tarafından görüleceği" konusunda güvence verdi.

AMAÇ NE?

Finnar Havayolu şirketinin resmi açıklaması şu şekilde:

"Yaptığımız şey, uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli olan uçak dengesi ve performans hesaplamaları için yolcuların el bagajlarıyla birlikte ortalama ağırlıklarına ilişkin anonim veriler toplamak"

"Her uçağın güvenli bir kalkış sağlamak için belirlenmiş bir maksimum ağırlığı vardır ve bu ağırlık aşılamaz. Uçağın kendi ağırlığı ve yakıt ağırlığının yanı sıra kayıtlı bagaj, kargo, uçak içi ikram, su tankları ve tabii ki müşterilerin ağırlığı, Sivil Havacılık Otoritesi tarafından onaylanan ortalama ağırlıklar kullanılarak hesaplanır"

Kaynak: Finans7

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 19 Gün Önce
belli bir kilodan sonra ücret artsın