TYP, Taşeron, Belediye İşçilerine Kadro Müjdesi Geldi!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TYP, Taşeron, Belediye İşçilerine Kadro Müjdesi Geldi!

Bakan Bilgin açıkladı! TYP, taşeron, belediye işçileri, şirket işçilerine kadro geliyor! İşte haberin detayları...

Haberler 4 Ağu 2023 09:13 0
TYP, Taşeron, Belediye İşçilerine Kadro Müjdesi Geldi!

Meclis'in açılmasına az bir zaman kala, taşeron işçilerin kadroya alınması ve diğer önemli konuların ele alınacağı 2. torba yasa, büyük bir öneme sahip.


Uzun bir bekleyişin ardından taşeron işçiler, nihayet hak ettikleri kadroya kavuşuyor. Hükümetin planladığı 2. torba yasa, çalışmaların hız kesmeden sürdürülmesiyle birlikte planlanan zamanda yürürlüğe girecek.

Milyonlarca vatandaş, uzun süredir kadro beklentisi içinde, gözlerini taşerona kadro düzenlemesine çevirmiş durumda. Bu önemli gelişme, taşeron işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve istihdam güvencesine kavuşmaları konusundaki umutları artırmış durumda. Geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren kanun teklifinin Resmi Gazete'de yayımlanması, taşeron işçilere kadro düzenlemesinin Meclis'in gündemine ne zaman geleceği konusunda daha da büyük bir merak uyandırdı.


Taşeron işçilerin kadroya alınması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi konusundaki beklenen düzenlemeler sık sık gündeme geliyor. Meclis'in açılmasının ardından, işçileri ilgilendiren bu düzenlemeler, 2. torba yasa içerisinde ele alınması bekleniyor.

BAKAN BİLGİN'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin "Her bir dosyayı çözerek ilerliyoruz. Bu dosyaların birçoğunu çözdük. Önümüzde çözülecek dosyalar var. Mesela taşeron işçiler meselesi var, onu sonuçlandıramadık ama çözeceğiz. Önümüzdeki dönemde de biz varız. Bizim hükümetimiz çözecek. Sosyal devlet politikaları devam edecek Türkiye'de" ifadelerini kullanmıştı.

"ÇALIŞMAMIZIN BÜYÜK BİR KISMINI TAMAMLADIK"

Bilgin'in taşerona kadro düzenlemesine ilişkin açıklaması şu şekildeudi

"Taşeron meselesine ilişkin de "Öncelikle bizim hükümetimiz döneminde KİT'lerde yaklaşık 800-900 bine yakın taşeron kadroya geçmiş vaziyetteydi. Oradan kalan 80 bin kişi var, onlarla ilgili çalıştık ama onların dışında da yeni taşeron işletmeler var. Yani esas işe ait olan bütün hizmetlerin kamuda kamunun yapması gerekir. Taşeron geçici bir şey için alınır. Esas işleri kamuda kamu işçilerinin yapması lazım. Bu bakımdan da taşeronun çok münferit alanlarda, esas işte değil geçici işlerde kullanılabilir olduğunu düşünüyorum. Onun dışındakilerin hepsinin taşeron işçiliğine son verecek şekilde düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum."

90 BİN TAŞERONA KADRODA SON DURUM

90 bin taşeron işçi kadroya geçmeyi bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı takviminde ilk sırada yer alan geçici işçi düzenlemesi Meclis'ten geçti. Bu sorunun çözülmesiyle birlikte gözler taşerona kadro düzenelesine çevrildi.

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, 2. torba yasada taşeron işçilere kadro düzenlemesinin yer alacağını söyledi.

Erdem açıklamasında, "Memurların 3600 ek gösterge artışından SSK ve Bağ-Kur prim eşitlenmesine, evlilik kredisinden taşeron kadrosuna kadar birçok konunun bu ikinci torba yasada yer almasını bekliyoruz" dedi

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç