TYP İşçilerine Düzenleme Geliyor

TYP İşçilerine Düzenleme Geliyor

Türkiye Gazetesi'nden Selçuk Böke, geçici işçiler ile TYP işçileri hakkında düzenleme yapılacağını söyledi.

Çalışma Hayatı 9 Tem 2022 10:08 0
TYP İşçilerine Düzenleme Geliyor

TYP işçilerine düzenleme geliyor.

Türkiye Gazetesi'nden Selçuk Böke bugün kaleme aldığı yazısında taşeron işçiler ile geçici işçiler hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı. Hükümetin bu konuda çalışma başlattığını söyleyen Böke, Emeklilikte yaşa takılanlar için bakanlık bünyesinde bir komisyon kurulduğunu söyledi. 

Kurulan komisyonda bakanlık yetkililerinin, AK Partili Milletvekillerinin olacağı açıklandı. Yapılacak değerlendirme sonrasında hazırlanacak taslak düzenleme Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak. Cumhurbaşkanlığına sunulacak taslak düzenleme kabul edildikten sonra meclise gelecek ve daha sonra düzenleme olacak.

Geçici işçiler ile taşeron işçiler hakkında da yapılan çalışmaları aktaran Böke, sözleşmeli personellerin de aynı kapsamda değerlendirileceğini ve düzenlemenin meclisten Ekim ayında geçeceğini söyledi.

Geçici işçilerin çalışma sürelerinin 12 aya çıkarılacağı ve 70 bin taşeron işçinin kadroya alınması ve tayin hakkı verileceği öğrenildi. Düzenleme yıl sonuna kadar tamamlanacak. Yaz aylarında yoğun şekilde çalışacak komisyon, hazırlayacağı teklifi TBMM açılınca meclise sunacak ve düzenleme meclisten geçtikten sonra yürürlüğe girecek.

Sizce TYP'de hangi değişiklikler olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından taleplerinizi yazabilirsiniz.

BAZI SÖZLEŞMELİLER KALACAK

Kamuda çalışan 600 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya alınacağına yer verilirken kadronun isteğe bağlı olacağı öğrenildi. Bunun yanı sıra bilişim personelleri gibi kadrolarda sözleşmeli çalışmanın devam edeceği öğrenildi. 

EKİM'DE MECLİSE GELECEK

Düzenlemenin Ekim ayına kadar tamamlanması ve meclisin açılmasının ardından gündeme geleceği öğrenildi. Yıl sonuna doğru da düzenlemenin yürürlüğe gireceği öğrenildi.

Süreci finans7.com olarak takip edeceğiz. Bildirimle haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç