Tütün Ürünlerine Gelen Zammı Paylaşan Özgür Aybaş'a 253 Bin TL Ceza
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Tütün Ürünlerine Gelen Zammı Paylaşan Özgür Aybaş'a 253 Bin TL Ceza

Sigara fiyatlarına gelen zamları sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaşan Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş’a 237 bin 121 TL para cezası kesildi.

Ekonomi 15 Ekim 2022 16:49 0
Tütün Ürünlerine Gelen Zammı Paylaşan Özgür Aybaş'a 253 Bin TL Ceza

Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş tütün ürünlerine gelen zammı paylaşmasının ardından tütün ürünlerinin reklam ve tanıtımını yaptığı suçlaması ile 253 bin 300 TL para cezası aldı.

Sigara fiyatlarına gelen zamları sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaşan Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş’a 253 bin 300 TL para cezası kesildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’nın Aybaş’a kestiği cezayı, 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun “Diğer koruyucu önlemler” başlıklı 3’üncü maddesinin birinci fıkrasına muhalefet gerekçesine dayandırdı.

Aybaş’a ceza kesilmesine neden olan kanun maddesi ise şöyle:

“Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alâmetleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamaz. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemez. Tütün ürünleri üreten ve pazarlamasını yapan firmalar, her ne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak destek olamazlar.”

“ESNAF NASIL BİTİRİLİR ADLI ESER EKTEDİR”

Verilen cezayı sosyal medya platformu Twitter hesabından duyuran Özgür Aybaş, şunları söyledi:

“Twitter’da zamlı listeleri doğru şekilde paylaştığım için tebligat gelmişti tüketiciyi bilgilendirmek için yaptığım paylaşımlarımdan dolayı 253,300 TL idari para cezası geldi. İtiraz etmiştik Tütün ve Alkol dairesi cezayı gönderdi. Esnaf nasıl bitirilir adlı eser ektedir.”

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç