TÜSİAD: Kısa Vadeli Kazanımlar Yüzünden Yüzde 80 Enflasyona ve Refah Kaybına Neden Oldu

TÜSİAD: Kısa Vadeli Kazanımlar Yüzünden Yüzde 80 Enflasyona ve Refah Kaybına Neden Oldu

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan Yaptığı son dakika açıklamasında enflasyonla mücadeleyi eleştirdi.

İş Dünyası 19 Eylül 2022 20:11 0
TÜSİAD: Kısa Vadeli Kazanımlar Yüzünden Yüzde 80 Enflasyona ve Refah Kaybına Neden Oldu

TÜSİAD'dan enflasyonla mücadele çağrısı.

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan bir son dakika açıklaması yaptı. Yetkin Report için bir yazı kaleme alan Turan dikkat çeken enflasyon detaylarına yer verdi. Turan açıklamasındai "Enflasyonla mücadelede bir mutabakat oluşması gerekiyor" dedi ve "Enflasyonla doğru zamanda doğru araçla mücadele ettiğinizde bu tercihin kısa süreli bir maliyeti olur. Sorunu aşmak için gereken bu sınırlı maliyete katlanmak yerine kısa vadeli kazanımlar adına atılan adımlar maalesef yüzde 80-90 seviyesindeki enflasyona ve toplumsal refah kaybına neden oluyor" ifadelerini kullandı.

"Bu süreçte hem Merkez Bankası’nın bağımsızlığının zarar görmüş olması hem de pek çok kurumumuzun iktisadi politika dizayn etmede yaşadığı zayıflık önemli rol oynadı. Enflasyonla mücadele Merkez Bankası’nın temel sorumluluğu olmakla beraber bu mücadele kapsamlı bir politika inşası isteyen bir süreçtir." diyerek açıklamasına devam eden Turan, "İlgili bakanlıklardan düzenleyici kurumlara kadar ekonomi ile doğrudan veya dolaylı ilişki içerisinde olan her kurumun bu sürece sürdürülebilir, öngörülebilir, tamamlayıcı politikalarla katkı sağlaması kritik önemde. Ancak bu da tam yeterli değil." dedi.

Enflasyonla mücadelede , Türkiye'de bir paydaşlar arasında mutabakat sağlanmadığını söyleyen Turan, "Türkiye’de enflasyonla mücadelede ekonominin paydaşları nezdinde bir mutabakat maalesef oluşamamış, enflasyon çift haneye çıkmaya başladığı dönemden itibaren bu sürecin yaratacağı sorunlar geri planda kalmıştır." ifadelerini kullandı.

DÜŞÜK FAİZ

Şimdi düşük faizle fonlama talebinin gündemde olduğunu söyleyen Turan, "Bugün her ne kadar düşük faizle fonlama talebi gündemde olsa da sorunların üstesinden gelebilmek için öncelikli olanın enflasyonla mücadele olduğunu anlamalıyız. TÜSİAD olarak fiyat istikrarı ve enflasyonla mücadelenin öneminin üzerinde uzun zamandır durmaktayız. Enflasyonla doğru zamanda doğru araçla mücadele ettiğinizde bu tercihin kısa süreli bir maliyeti olur. Sorunu aşmak için gereken bu sınırlı maliyete katlanmak yerine kısa vadeli kazanımlar adına atılan adımlar maalesef yüzde 80-90 seviyesindeki enflasyona ve toplumsal refah kaybına neden oluyor. Tüm bunların bir neticesi olarak da global ekonomiden aldığımız pay düşüyor." dedi.

Turan açıklamasının sonunda ise "Ekonomi içinde insan, sosyoloji, tarih, psikoloji olan çok katmanlı bir alan. Bu yüzden de kuralları, nedensellik ilişkileri dönemlere, farklı ekonomilere göre değişebiliyor. Ancak bu durum, yıllarca denenmiş ve sonuçları net olan iktisadi kuralların geçerliliğini ortadan kaldırmıyor. Halen enerjimizi enflasyon, döviz kuru, krediler gibi sorunlardan oluşan bir döngüden çıkmaya harcıyoruz. Kanıtlanmış iktisadi yöntemleri kullanarak bu kısır döngüden bir an önce çıkmalı, uzun vadeli stratejilerle dünyayı doğru okuyup adımlarımızı şimdiden atmalıyız." dedi.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç