Türkiye'de kaç emekli var? Bakan Işıkhan 2024 yılı verilerini açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Türkiye'de kaç emekli var? Bakan Işıkhan 2024 yılı verilerini açıkladı

Bakan Vedat Işıkhan yaptığı son dakika açıklamasında Türkiye'deki emekli sayısını paylaştı.

Emekli Haberleri 28 Ocak 2024 0
Türkiye'de kaç emekli var? Bakan Işıkhan 2024 yılı verilerini açıkladı

EYT sonrası Türkiye'de kaç emekli var?

Emeklilikte yaşa takılanların emekli olması ile birlikte Türkiye'de emekli sayısı ciddi seviyelere kadar çıktı. EYT öncesi 14 milyon civarında emekli varken, çalışan sayısının emekliye oranı hemen hemen yarı yarıya iken şimdi bu oran daha da yükseldi.

Kanal 7 ekranlarına konuk olan Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilik ile ilgili detaylara yer verdi.

BAĞKURLULARA ERKEN EMEKLİLİK

Bağkurlulara erken emeklilik için açıklama yapan Bakan Işıkhan, "Bağ-Kur'ların 9000 gün olan prim ödeme gün sayısını 7 bin 200 güne düşürme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu seçim öncesi verilen bir sözdür. Mutlaka yerine getireceğiz. Bütçe disiplini doğrultusunda bu adımları atacağız"

EYT'DEN KAÇ KİŞİ EMEKLİ OLDU?

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile emekli olan kişi sayısı açıklandı. Bakan Işıkhan, "Şu anda EYT'den emekli olan emeklilerimizin sayısı 2 milyon, şu anda 16 milyon emeklimiz var. EYT kapsamında emekli olup çalışmak isteyen VE 30 gün içerisinde özel sektöre dönen çalışanlarımıza destek veriyoruz" dedi.

ASGARİ ÜCRETTEKİ 2 TL NE ANLAMA GELİYOR?

Asgari ücrette sondaki 2 TL için tartışmalara değinen Bakan Işıkhan, "17 bin 2 TL olan asgari ücretin sonundaki 2 TL'nin çalışanları üst vergi dilimine daha erken taşıdığı iddia edildi. kesinlikle öyle değil, tamamen gerçek dışı bir iddia.

Asgari ücret belirlenirken, günlük ve brüt olarak belirlenmekte. Biz net olarak ifade ediyoruz ama brüt olarak belirleniyor. Saatlik ve aylık tutarlar da buna göre hesaplanıyor. Tamamen teknik bir şey. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yaptığı bir düzenleme. Şimdi buna göre de 2024 yılı brüt asgari ücretin aylık tutarı brüt olarak 20 bin 2 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Saatlik tutarı da 88 lira 90 kuruş olarak belirlenmiş. Kesintilerin ardından da net asgari ücret tutarı da 17 bin 2 lira 12 kuruş olarak belirleniyor. Biz de bu rakamı ifade ettik" dedi.

ÜLKEMİZDE KAÇ EMEKLİ VAR?

Bakan Işıkhan, son rakamlara göre Türkiye'de 16 milyon emekli olduğunu söyledi.

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç