Türkiye'de de Gözlemlenecek: Güneş Tutulması Yaklaşıyor (Saat Kaçta, Ne Kadar Sürer, Burçlara Depreme Etkisi)
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Türkiye'de de Gözlemlenecek: Güneş Tutulması Yaklaşıyor (Saat Kaçta, Ne Kadar Sürer, Burçlara Depreme Etkisi)

Güneş tutulmasına sayılı günler kala en merak edilen konu tutulmanın ne zaman olacağı, saat kaçta olacağı ve deprem ile burçlara etkisi belli oldu.

Bilim ve Teknoloji 22 Ekim 2022 17:17 0
Türkiye'de de Gözlemlenecek: Güneş Tutulması Yaklaşıyor (Saat Kaçta, Ne Kadar Sürer, Burçlara Depreme Etkisi)

Güneş tutulması geliyor: Peki Türkiye'den izlenebilecek mi? Burçlara etkisi ne olacak?

2022 yılının son güneş tutulması için son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada güneş tutulmasının saati duyuruldu. Açıklamada güneş tutulmasının 25 Ekim 2022 Salı günü gerçekleşeceğine yer verildi. 

DEPREMİ TETİKLER Mİ?

Ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında depremle ilgili, "Güneş tutulması ile depremler arasında direk bir bilgi yok ve bilim insanlarının çoğu böyle bir şeye inanmıyor" ifadelerini kullandı ve şunları söyledi:

"Halk arasında çok fazla merak edilen bir konu… Konuyu baştan şöyle özetleyelim: Her gün zaten ayın çekim kuvvetine bağlı olarak karada bir toprak kabarması oluyor. 25 Ekim'de güneş tutulması yaşanacak. Bu çekim kuvvetinin depremlere neden olduğu konusu ile ilgili çok fazla araştırma var. Özellikle Japonlar 12 tane depremin 9'unda böyle bir ilgiyi kurmuşlar. Bildiğiniz gibi 1999 depreminin bir hafta öncesinde de tutulma olmuştu. Ancak 2006 yılında yaşanan tutulmadan sonra böyle bir deprem olmadı. Hatta o günlerde halk arasında büyük bir panik de vardı. Nitekim o yıl yaşanan güneş tutulmasının ardından böyle büyük bir deprem olmadı. Yani güneş tutulması ve depremlerle ilgili direk bir ilgi yok. Güneş tutulmasının depreme neden olduğu görüşüne bilim insanları çok fazla inanmıyor. Yüzde yüz kanıtlanmış bir şey yok. Bilim insanlarının çoğu şöyle söylüyor: Güneş tutulmasının keyfine varın depremi düşünmeyin. Çünkü böyle bir beklenti içinde olmak çok doğru değil. Zaten kullanılabilir bir bilgi olsaydı bizde bunu kullanır, şu alanlarda güneş tutulması olacak ve şu bölgelerde deprem olacak derdik. Ayrıca ayın çekim kuvveti güneşten daha kuvvetli.

Türkiye'den geçiş saatleri 12.40 ile 15.05 arasında bir geçiş olacak. 13.40'da maksimum çekim olacak ama bu çekim kuvvetinin geçtiği yer ile depreme neden olacağı konusu şimdilik spekülatif."

SAAT KAÇTA? TÜRKİYE'DEN GÖZLEMLENECEK Mİ?

Güneş tutulması TSİ 11.58'de başlayacak. Ay güneşin önünden geçerek parçalı bir güneş tutulmasına neden olacak. Dünyanın her yerinde güneş tutulması hilal şeklinde görünecek.

Parçalı tutulma şeklinde olacak güneş tutulması Asya, Afrika, Avrupa ve Birleşik Krallık'ta görülecek. Güneş tutulması Türkiye'den de görülebilecek. Saatler 11.58'i gösterdiğinde tutulma başlayacak.

Astrolog Seyran Ataklı konu ile ilgili yaptığı açıklamda burçlara etkisini şu şekilde verdi:

"Venüs Güneş ve Ay'la kavuşumda olduğundan, kimi birlikteliklerde önemli kararları, kimilerinde kangren olan bir ilişkinin bitişini, kimilerinde ise tutkulu ve derin aşk başlangıçlarını tetikleyebilir. Önümüzdeki 6 ay ila 1 sene arasında tutulmanın etkisi altındayız. Kararlı olacağız, yeni adımlar atacağız ve bir parça krizlerle yoğrulacağız. Bu süre zarfında kimseye manipülasyon uygulamamalı, kimseyi baskı altına almamalı ve sizi ele geçirebilecek kuruntulardan kaçınmalısınız.

Neye yorarsanız eksik olanları tamamlayabilirsiniz.. Maddi anlamda yatırımlardan şans elde edilebilir, ticarette yeni atılımlar desteklenebilir, borç-alacak konularında mücadele verilebilir.

Depremlere vurgu yapmalıyız. Boğa-Akrep hattı üzerinde gerçekleşen tutulmalar toprağın genel olarak hareketlenmesini, doğanın kendini yenileme arzusunu, bununla birlikte volkanik hareketleri, maden patlamalarını tetikleyebilir.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/astroloji/astroloji-haberleri/25-ekim-gunes-tutulmasi-sen-birakabildiklerin-kadarsin/

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç