Türkiye Kart sonunda hayata geçti (Türkiye Kart nedir, hangi illerde var, pilot iller başvuru nasıl?)

Türkiye Kart sonunda hayata geçti (Türkiye Kart nedir, hangi illerde var, pilot iller başvuru nasıl?)

Türkiye Kart uygulaması hakkında Bakanlıktan açıklama geldi ve kartın kullanım detayları ile pilot illere ilişkin bilgiler verildi.

Son Dakika 11 Eylül 2023 16:44 0
Türkiye Kart sonunda hayata geçti (Türkiye Kart nedir, hangi illerde var, pilot iller başvuru nasıl?)

Türkiye kart nedir? Pilot iller hangileri? Başvurusu nasıl yapılır?

Uzun yıllardır konuşulan Türkiye Kart uygulaması sonunda geliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptığı son dakika açıklamasında Türkiye Kart sisteminin artık uygulamaya gireceğini ve pilot illerde kullanılmaya başlanacağını söyledi.

Tüm ulaşım hizmetlerinden finansal sistemlere kadar her yerde kullanılabilecek Türkiye Kart ile ilgili bir açıklama yapan Bakan Uraloğlu, “Proje kapsamında amacımız, şehir içi toplu taşıma hizmetlerinin sunulduğu ulaşım sektöründeki tüm paydaşların dahil olacağı bir takas, switch, mahsuplaşma ve operasyon merkezinin kurulması ile Türkiye Kart’ı her alanda devreye sokmak. Türkiye Kart’ın ulaşım araçları, para transferleri, alış-veriş ve birçok ihtiyaçlarda tek kart olarak kullanılabilmesini sağlamak" ifadelerini kullandı.

PİLOT İLLER HANGİLERİ?

Konya'da teknik altyapının tamamlandığını ve kısa sürede 81 ilde söz konusu sistemi uygulamaya almayı planladıklarını söyleyen Bakan Uraloğlu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Konya’da teknik altyapı süreçleri tamamlandı. İstanbul'da yeni havalimanı metro hattı entegrasyonu da hazır. Kayseri Büyükşehir, Yozgat ve Gümüşhane Belediyeleri ile sözleşme süreci bitti. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda 2023 yılı sonuna kadar hedefimiz 6 ilde projeyi devreye sokmak. TCDD ve TCDD Taşımacılık tarafından işletilen tüm raylı sistemlerde Türkiye Kart'ın devreye alınmasına yönelik çatı sözleşme süreçleri de devam ediyor. GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN hatlarında sözleşme sonrası entegrasyon süreçleri başlatılacak. İlerleyen süreçte diğer belediyeler ve operatörler, sisteme dahil edilerek, projenin yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Türkiye Kart Projesi ulaşım sektörüne önemli bir dönüşüm getirecek. Vatandaşlarımız daha kolay, hızlı ve etkili bir şekilde ulaşım ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek”

SENE SONUNA KADAR 6 İLDE KULLANILACAK

Bakan Uraloğlu açıklamasının devamında söz konusu sistemin yıl sonuna kadar 6 ilde kullanılacağını söyledi.

NELERDE KULLANILABİLECEK?

Ulaştırma Bakanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada Türkiye Kart'ın toplu ulaşım ile birlikte POS ve ATM cihazlarında, belediye harçları ve vergi ödemeleri, otopark ödemeleri, anlaşmalı iş yerleri, taksi ödemeleri, yiyecek ve içecek otomatlarında kullanılabileceğini, ödemelerin tek kartla yapılabileceğini söyledi.

NASIL PARA YÜKLENECEK? BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Bakan para yükleme yerlerini de şu şekilde verdi:

"PTT kanalları, bankalar ve devlet kurumları, online kanallar, mobil uygulama ve anlaşmalı iş yerleri üzerinden yükleme işlemleri de yapılabilecek"

Başvuruların ise PTT'ye yapılacağı öğrenildi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç