Türkiye, İsveç'in NATO Üyeliğine Onay Verdi!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Türkiye, İsveç'in NATO Üyeliğine Onay Verdi!

İsveç'in NATO'ya katılımına onay veren kanun teklifi, TBMM'de AK Parti, CHP ve MHP oylarıyla kabul edildi. İşte haberin detayları...

Haberler 23 Ocak 2024 0
Türkiye, İsveç'in NATO Üyeliğine Onay Verdi!

İsveç'in NATO üyeliğine onay veren protokolle ilgili teklif, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Genel Kurul'da 346 milletvekili oy kullanırken milletvekillerinden 287'si "evet", 55'i ise "ret" oyu verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), İsveç'in NATO'ya katılımına onay verdi. Genel Kurul'daki oylamada 287 "evet", 55 "ret" oyu kullanıldı.

GERİYE MACARİSTAN KALDI
Türkiye'nin ardından Macaristan'ın da İsveç'in üyeliğine onay vermesi gerekiyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, İsveç'in NATO üyeliğini görüşmek üzere İsveçli mevkidaşı Ulf Kristersson'a davet mektubu gönderdiğini söyledi.

Reuters'ın aktardığına göre 18 Ocak'ta konuşan Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın özel kalem müdürü Gergely Gulyas "İsveç onlara güvenimizi artırmak; kendilerini müttefikimiz ve dostumuz olarak görmemiz için hiçbir adım atmıyor. Sanki NATO üyeliği öncelikleri değil gibi" diye konuşmuştu. Gulyas, "İsveç Başbakanı veya Dışişleri Bakanı bizi arayıp Macaristan Parlamentosu'nun çekincelerinin neler olduğunu sormalı" demişti.

Öte yandan Orban hükümeti, İsveç'e onay verme konusunda sona kalmayacaklarını da söylemişti. Fakat Macaristan Parlamentosu şu anda kış arasında. Meclisin şubat ortası toplanması bekleniyor. Diğer NATO üyelerine kıyasla Rusya ile daha iyi ilişkilere sahip Macaristan, Finlandiya'nın üyeliğine de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Finlandiya NATO'ya üye olabilir" açıklamasından 10 gün sonra onay vermişti.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç