Türk-İş Başkanı Asgari Ücret Zammı Hakkında Açıklama Yaptı

Türk-İş Başkanı Asgari Ücret Zammı Hakkında Açıklama Yaptı

Milyonlarca asgari ücretlinin beklediği zam hakkında Türk-İş başkanı açıklama yaptı! İşte yapılan açıklamalar ve detaylar...

Çalışma Hayatı 18 Kasım 2023 0
Türk-İş Başkanı Asgari Ücret Zammı Hakkında Açıklama Yaptı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücret zammı hakkında açıklama yaptı. Ergün Atalay Türk-İş olarak bu yıl pazarlık masasında rakam dile getirmeyeceklerini, direkt olarak bu rakamı asgari ücretlilerin isteyeceğini söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Manisa'nın Soma ilçesinde asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. Asgari ücreti konuşmanın henüz erken olduğunu kaydeden Atalay, asgari ücretten önce vergi dilimi ve taşeron sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.

Asgari ücretin zam oranı ne kadar olacak?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Manisa'nın Soma ilçesinde Maden İş Sendikasını ziyaret etti. Ziyarette Soma Belediye Başkanı Ali Tulup da yer aldı. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Atalay, Soma Maden faciasının 6 yıl sonra 10. yılına gireceğini vurgulayarak Anayasa mahkemesinde bekleyen dosyanın biran önce sonuca bağlanması gerektiğini belirterek, vergi dilimi, asgari ücret ve taşeron konularında açıklamalarda bulundu.

"Masada bizi işçiler temsil edecek"

Asgari ücretlinin en büyük sorunlarından birinin vergi dilimi meselesi olduğunu kaydeden Atalay, "Şimdi burada çalışan arkadaşlarımız vergiyle ile ilgili 'ocak ayında aldığımız baz alınsın' diyorlar, geçmişte 'yüzde 27'lik dilime 6. ayda giriyorduk şimdi biz nisan ayın sonunda yüzde 27'lik dilime giriyoruz' diyorlar. Esas ana problem ne sözleşme, ne asgari ücret, esas problem vergiyle ilgili. Vergiyle ilgili bir düzenleme ve sabitleme yapılması gerekiyor.

Asgari ücrette zam pazarlığının başlayacağı rakam açıklandı! Asgari  ücretliler buraya dikkat

Asgari ücret konusunda 40 senedir, senede bir kere zam için hükümetle görüşme yapıyorduk. Şimdi 2 senedir 6 ayda bir yapıyoruz. Bunun sebebi de ülkedeki enflasyon. Covid'den sonra bir Temmuz ayında, bir Aralık ayında asgari ücretle ilgili görüşme yapıyoruz. Zaman zaman ben ifade ediyorum ki bu sene geçmişte kanun gereği temsil noktası Türk-İş'te. Şimdi orada bizim sendikalarımız oluyor. Bu sene işçi olacak o masada. Temsilcilerimizin tamamı yani 4'ü de işçi olacak. Sendikacı olmayacak. Onlar bu parayla nasıl geçinemediklerini anlatacaklar. Sonra komisyonu tespit edeceğiz. Arkadaşlarımızla beraber benim anlatmamın yahut İlhami’nin anlatması sendikacının anlatması olmuyor. Yaşayan anlatsın, yaşayan bizzat orada oturacak, anlatacak. O masada kadın da olacak erkek de olacak işçi yani onlar kendi konumlarını anlatacaklar" dedi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;