Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı!

TÜRK-İŞ Ocak ayının açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı! Açıklanan verilere göre; bekar bir kişinin yaşama maliyeti 19.630 TL oldu! İşte haberin detayları...

Ekonomi 30 Ocak 2024 0
Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı!

TÜRK-İŞ'in ocak ayı için açıkladığı verilere göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 15 bin 48 lira, yoksulluk sınırı ise 49 bin 19 lira olarak hesaplandı. Araştırmada gıda fiyatlarındaki artışın sürdüğüne dikkat çekilirken en çok artışın balık fiyatlarında olduğu görüldü.

TÜRK-İŞ'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Ocak 2024 sonuçlarına göre 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı "açlık sınırı" 15 bin 48 lira oldu.

Açlık sınırı 6 bin 839 TL'ye, yoksulluk sınırı 22 bin 278 TL'ye yükseldi

Gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 49 bin 19 lira olarak hesaplandı.

BEKAR ÇALIŞANIN YAŞAM MALİYETİ 19 BİN 630 TL
Araştırmada, bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" aylık 19 bin 630 lira olarak belirlenirken, Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 4,27 artış gösterdi. Son 12 ay itibarıyla değişim oranı yüzde 69,76 hesaplandı.

EN YÜKSEK ARTIŞ BALIK FİYATLARINDA
Araştırmaya göre, et fiyatlarındaki artış bu ayda da sürerken en yüksek artış balık fiyatlarında görüldü. Ortalama balık fiyatlarında 32 liralık artış yaşandı. Hamsinin kilogram fiyatı 120 liraya kadar yükseldi.

Evde Makul Bir Stok Yapmak için Acil Durum Alışveriş Listesi - Yemek.com

Yumurta adet fiyatında ufak bir artış oldu. Fiyatı geçen aya göre 5 lira artan tavuk, kilogram fiyatı ortalama 77 liradan raflarda yer aldı.

Ocak ayında ekmek fiyatı arttı ve Ankara'da 200 gramlık ekmeğin fiyatı 8 liraya yükseldi. Kuru baklagiller grubunda en yüksek artış yeşil mercimekte görüldü. Yeşil mercimeğin kilogram fiyatı 86 liraya çıktı. Ortalama sebze kilogram fiyatı 34,34 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı ise 34,25 lira olarak hesaplandı.

Perakende Alışveriş Raporu>> Toplumun Gıda Perakende Marka ve Mağazalarıyla  İlişkisi - GPD

Zeytinyağı litre fiyatında ortalama 30 liralık artış oldu. Zeytinyağının litresi ortalama 330 liradan satılmaya başlandı. Aynı şekilde, zeytin fiyatlarında görülen 17 liralık artış ile siyah zeytin ortalama 225 lira, yeşil zeytin ortalama 190 liradan market raflarında yer aldı.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç