TÜİK Enflasyonda Doğal Gaz Hilesi Yaptı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TÜİK Enflasyonda Doğal Gaz Hilesi Yaptı!

TÜİK'in enflasyonu belirlerken doğal gazda hile yaptığı ortaya çıktı! İşte haberin detayları...

Ekonomi 7 Ağu 2023 14:57 0
TÜİK Enflasyonda Doğal Gaz Hilesi Yaptı!

TÜİK'in açıkladığı son enflasyon verileri tartışılmaya devam ediliyor. Tartışmalar doğal gaz üzerinden sürerken gerçek enflasyonun aylık yüzde 11.54 ve yıllık enflasyonun da yüzde 57.9 olduğu belirtildi. İYİ Partili eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir “TÜİK doğal gaz oyunuyla temmuz aylık enflasyonunu 2.05 puan düşük açıkladı. İktidar memur emekli ve asgari ücrete verdiği artışı açık ve gizli olarak fazlasıyla geri alıyor. Bizler yoksullaşmaya devam ediyoruz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı temmuz ayı enflasyon verileri tartışılmaya devam ediliyor. Tartışmalar sepette gösterilmeyen doğa lgaz üzerinden sürerken gerçek enflasyonun aylık yüzde 11.54 ve yıllık enflasyonun da yüzde 57.9 olduğu belirtildi.

Verilere ilişkin sosyal medya hesabı x'ten bir paylaşım yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir “TÜİK doğal gaz oyunuyla temmuz aylık enflasyonunu 2.05 puan düşük açıkladı. Temmuz aylık enflasyon yüzde 9.49 değil, yüzde 11.54 olmalıydı” dedi.

'DOĞAL GAZ OYUNU OLMASAYDI...'
Aydemir paylaşımının devamında şunları söyledi:

“Mayıs ayında fatura alınmadığı için doğal gaz tüketici fiyat endeksinden çıkarıldı. Haziran ayından itibaren ise 25 metreküp bedava şeklinde fiyatlama yapılıyor. Fiyat değişmedi aynı kaldı. TÜİK yaşam maliyeti ile enflasyonu karıştırıyor.

Doğal gaz oyunu olmasaydı yıllık enflasyon yüzde 47.8 değil, tam 10 puan daha yüksek olarak yüzde 57.9 açıklanacaktı. İktidar memur emekli ve asgari ücrete verdiği artışı açık ve gizli olarak fazlasıyla geri alıyor. Bizler yoksullaşmaya devam ediyoruz.”

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç