TTK'dan Sayıştay Denetimi Açıklaması Geldi: Denetim Değildi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TTK'dan Sayıştay Denetimi Açıklaması Geldi: Denetim Değildi

Son dakika haberi geldi. TTK'dan yapılan açıklamada maden ocağındaki patlamada ihmal var iddialarına cevap verildi.

Yerel Haberler 15 Ekim 2022 13:10 0
TTK'dan Sayıştay Denetimi Açıklaması Geldi: Denetim Değildi

TTK'dan maden ocağındaki patlamada ihmal var , Sayıştay uyardı açıklamalarına cevap geldi.

Dün akşam Bartın'da meydana gelen feci olayda madende patlama oldu. Son açıklamada madende 40 maden işçisinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yüreğimizi yakan olaydan sonra Sayıştay'ın, "Çalışılan ortamdaki havada yüksek metan gazı tespit edildi" açıklaması yer aldı. 

Bu iddialar sonrası TTK'dan bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan 'Eksi kotlarda yüksek metan gazı' ve '2019 yılında yayımlanan Sayıştay raporu' içerikli haberlerdeki yanlış ifadeler nedeniyle açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

2019 yılında yayımlanan Sayıştay raporuna atıfta bulunularak yapılan haberlerde, çalışan damarların tamamında gaz içeriğinin yüksek olduğu ifade edilmektedir. Söz konusu haberlerde kömürün içerisinde yer alan metan gazı 'Çalışılan ortamdaki havada yüksek metan gazı tespit edildi' şeklinde lanse edilmektedir. Söz konusu bu ifade tamamen yanlıştır.

Ocak içerisindeki havalandırma ile kömürün bünyesindeki metan gazı birbirinden farklı konulardır. Dolayısıyla bu durum iş sağlığını ve güvenliğini etkileyen bir durum değildi.

Öte yandan Kurumumuzdaki tüm müesseselerimizde maden iş sağlığı ve güvenliği kurallarına sıkı sıkıya riayet edilerek üretim yapılmaktadır.

DENETİM YAPILMADI SADECE ZİYARETTİ

Sayıştay Başkanlığı Enerji Grup Başkanlığına atanan sayın İbrahim Özkarcı atanmasını müteakip kurumumuzu ziyaret etmiştir. Ziyaret esnasında Özkarcı, yeraltı ocağımızı da ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret denetim amaçlı olmayıp, sadece kurumumuza yapılan bir nezaket ziyaretidir. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmadığı gibi dezenformasyon içermektedir.

TTK Amasra Müessesesinde üretim esnasında Kurum Degaj Yönergesi hükümleri titizlikle uygulanmaktadır."

FİNANS7.COM  | ANKARA

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç