TRT Haber, memur ve emeklilerin Ocak 2024 ortalama maaş zammını açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TRT Haber, memur ve emeklilerin Ocak 2024 ortalama maaş zammını açıkladı

Memur ve emeklilerin Ocak 2024'te alacakları ortalama maaş zammı belli oldu. İşte gelen son dakika açıklaması ve beklenen zamlar.

Kamu 13 Ara 2023 0
TRT Haber, memur ve emeklilerin Ocak 2024 ortalama maaş zammını açıkladı

Son dakika: TRT Haber, memur ve emeklilere gelecek ortalama maaş zammını verdi.

Ocak maaş zammının belli olmasına kısa süre kaldı. Maaş zammına az süre kala TRT Haber'de bir haber yayınlandı. Yayınlanan habere baktığımızda memur ve emeklilerin Ocak ayında alacakları ortalama maaş zammına yer verildi.

3 Ocak 2024 tarihinde açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından net zam miktarı belli olacak. 3 hafta sonra belli olacak zam öncesi 5 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı dahil maaş zammı yüzde 45 seviyesinde oldu.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Beklenen Aralık ayı enflasyon rakamı ile birlikte memur maaş zammının yüzde 50 civarında olacağı bildirildi. Bu zam ile birlikte en düşük memur maaşı 33 bin lira seviyesine çıkacak.

SSK ve Bağkur emeklilerinin 5 aylık enflasyon zammı ise yüzde 33.66 seviyesinde. Açıklanacak Aralık ayı enflasyonu ile birlikte maaş zammının yüzde 40'a yaklaşması bekleniyor.

MEMUR EMEKLİSİ

TRT Haber ekranlarına konuk olan SGK Başuzmanı İsa Karakaş dikkat çeken ifadeler kullandı. Karakaş yaptığı açıklamada Ocak ayı maaş zammı beklentisine değindi ve "Enflasyon farkı söz konusu. Ayrıca yüzde 15'lik bir zam da göz önünde bulundurulduğu zaman dolayısıyla kümülatif olarak yıl sonu itibarıyla yüzde 50'ye yakın bir zam öngörülmektedir" ifadelerini kullandı.

Karakaş açıklamasında en düşük emekli memur maaşının 15 bin liraya yaklaşacağını söyeyerek, "Halihazırda en düşük emekli maaşı 9 bin 876 lira. Sadece yüzde 50 oranında zam yapılsa bile en düşük emekli memur aylığı 14 bin 815 liraya varacaktır" dedi.

Maaş zammı 3 Ocak tarihinde belli olacak. Zamdan haberdar olmak için Finans7'yi takipte kalın.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç