TOKİ Sosyal Konutta 2+1 Ev Çıkan Kişinin Ödeyeceği Son Taksit Tutarı Belli Oldu

TOKİ Sosyal Konutta 2+1 Ev Çıkan Kişinin Ödeyeceği Son Taksit Tutarı Belli Oldu

TOKİ 250 bin sosyal konut ile ilgili son dakika açıklaması geldi ve bir kişinin 2+1 ev için 20 sene sonra ödeyeceği son taksitin ne kadar olduğuna yer verildi.

TOKİ Başvuru 20 Eylül 2022 08:57 64
TOKİ Sosyal Konutta 2+1 Ev Çıkan Kişinin Ödeyeceği Son Taksit Tutarı Belli Oldu

TOKİ'de her sene yüzde 10 enflasyon zammı gelirse son sene taksit tutarı belli oldu.

TOKİ 250 bin sosyal konut projesinde en çok kafa karıştıran konu taksitlerin her 6 ayda bir memur maaşına endeksli şekilde artması konusu oldu. Özellikle Temmuz ayında memur maaşlarına gelen yüzde 40'lık zam sonrası vatandaşlar , taksitlere yüksek enflasyon kadar zamlar gelmesi durumunda parayı nasıl ödeyebileceklerini düşünüyor. Hatta bu nedenden dolayı birçok vatandaş başvuru yapmamayı bile düşünüyor.

YÜZDE 25 SINIR GELDİ

Geçen sene ve bu senenin ilk 6 ayında gelen yükske enflasyon sonrası harekete geçen TOKİ, zamma yüzde 25 sınıfı getirdi. Yani enflasyon yüzde 50 bile gelse (Allah etmesin) en fazla yüzde 25 zam gelecek. 

TOPLU ÖDEYENE YÜZDE 20 İNDİRİM

TOKİ, her sene farklı kampanyalar düzenliyor. Ev arsa ve diğer emlak türlerinden taksit ödemesi olan vatandaşlar için düzenlenen kampanyada borç bakiyesinin kapatılması durumunda yüzde 20'lere varan indirimler yapılıyor. Bu borcun tamamının kapatılamjaması durumunda da geçerli. Toplu bir miktar ödemede yüzde 20 hatta 25'lere varan indirimler yapılıyor.

2+1 İÇİN 20 YIL SONRA TAKSİT ÖDEMESİ NE KADAR OLACAK?

Diyelim ki şimdi 2+1 konut çıktı ve 2 bin 280 lira taksit ödemesi ile evinizi aldınız. Her sene ortalama yüzde 10 üzerinden hesaplanan zamla birlikte eviniz size 1 milyon 548 bin liraya mal olacak. Son sene taksit miktarı ise 13 bin 737 lira olacak. 

Sizce ? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Kadın erkek diğer TOKİ'ye başvuru yapanlarla bilgi alış verişi için Facebook Grubumuza TIKLA KATIL

KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN?

TOKİ Kura çekimi Aralık ayında başlayacak. Kura çekimi başladığında canlı haberdar olmak, kaçırmamak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (64)

Seç


Ziyaretçi 7 Gün Önce
İyide ev sahibide hersene zam yapıyor.hic değilse kendi evine ödüyorsun.ayrica paşa gönlün bilir almazsan alma.
Ziyaretçi 8 Gün Önce
Çıkarttığınız tablo hiç gerçekçi değil zamlar 6 ayda bir bu da ikinci senenin sonunda 10 bin üzeri ödeme demek insanları saf zannediyorsunuz galiba.
Ziyaretçi 8 Gün Önce
Ben aldım 2011 de 250 tl ile başladım şuanda 600tl buldu rakam ayrıca dask ve temizlik vergisi vesayiredaha birçok ücret çıkar..
Ziyaretçi 8 Gün Önce
%25 sinir getirildi diyorsunuz. Tablo %10 göre
Ziyaretçi 8 Gün Önce
4 bin lira ancak ekmek parası emekli Ahmet Dumlupınar 1 lira kira 3 TL kaldı nasıl olacak lemi