TOKİ İlkevim Arsa Kura Çekimi Ne Zaman, Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Kaç Kişi Başvuru Yaptı?

TOKİ İlkevim Arsa Kura Çekimi Ne Zaman, Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Kaç Kişi Başvuru Yaptı?

TOKİ 1 milyon konut arsası için kura çekimi süreci başlıyor. Peki kura çekimi ne zaman başlayacak? Kaç kişi başvuru yaptı?

TOKİ Başvuru 14 Kasım 2022 22:25 0
TOKİ İlkevim Arsa Kura Çekimi Ne Zaman, Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Kaç Kişi Başvuru Yaptı?

TOKİ arsa başvuru sayısı kaç oldu? Kura çekimi ne zaman yapılacak?

TOKİ 1 milyon konut arsası başvurusunda son saatlere girildi. Konut arsasında başvuruda sona gelinmesi ile birlikte müstakil ve müşterek arsalara başvuru yapan vatandaşlar, konut arasası kuralarının ne zaman çekileceğini, kura çekiminin nerede nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. Biz de Finans7.com olarak bu yazımızda ilkevim arsa başvuru sonuçları , kura çekimi hakkında son bilgilere yer verdik.

TOKİ'DEN 'ARSA KURA ÇEKİMİ SONRASI NE OLACAK?' DUYURUSU

TOKİ resmi internet adresi üzerindne ilkevim arsa başvuru sonrası süreç ile ilgili şu ifadleere yer verildi:

1) Arsa tahsis bedelinin 1/10'u peşin geriye kalanı 9 yılda tercihe göre aylık veya yıllık eşit taksitlerle ve faizsiz olarak ödenir.
Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, borçlanma tarihi, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarihtir. Taksitler, peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, yıllık taksitler halinde 9 yılda 9 eşit taksitle veya aylık taksitler halinde 108 ayda ödenebilir. Ancak sözleşme aşamasında aylık ya da yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilecektir.
2- Kesinleşen arsa tahsisi sonrasında tahsis sahibinin yükümlülüklerini yerine getirmesini teminen noter onaylı taahhütname alınır.
3- Banka sözleşmesi sonrasında peşinat dekontu, noter onaylı taahhütname v.b. tüm belgelerin teslimi sonrasında tapu devri ipotekli ve takyitli olarak yapılır.
4-a)  Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2. yılda nüve kısmının tamamlanması şarttır.
  b) İmar planlarına göre toplu yapılaşmaya uygun olan müşterek (müstakil arsa tahsisi yapılamayacak) taşınmazlar taliplilerce bankaya müracaat edildiğinde bu taşınmazlar için diğer başvuru sahipleri ile müşterek müracaat etmiş sayılır. Kura sonrası bu taşınmazlardaki hak sahipleri de müşterek müracaatları sebebiyle aynı arsa içerisindeki diğer ortakları ile tapu senedinin tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) en geç bir yıl içinde konutunu yapmaya başlamaları ve önceden tespit edilen plana göre tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri şarttır.
Tahsis sahipleri belirtilen inşaat yapma şartlarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt eder.
Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hüküm alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu bir bedel var ise %10'u kesilerek kalan meblağ iade edilerek geri alınır.
5- İlk Evim Arsa Projesi kapsamında yapılan tüm işlemler her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.
    Tapu devri esnasında döner sermaye harcı, tahsis sahibi tarafından ödenir.
6- Arsa için yapılan müracaat sayısının öngörülen arsa sayısından fazla olması halinde, noter kurası ile öngörülen arsa sayısının %20 fazlası kadar yedekli olarak hak sahibi belirlenecektir.
İmar planlarının onaylanması, imar uygulamasının sonuçlanarak tescil olmasının akabinde, belirlenen hak sahipleri arasında noter kurası ile arsalar belirlenecektir.
    Noter kurası ve diğer duyurular İdaremiz www.toki.gov.tr internet adresinde yayımlanacak olup, başka bir ilan, duyuru ve bilgilendirme yapılmayacaktır.
7- İmar planı çalışmaları sonucu arsaların belirlenmesi ve altyapı çalışmalarının (elektrik, su, kanalizasyon) tamamlanmasını müteakiben inşaat yapımına ait süreler başlayacaktır.

Kadın erkek TOKİ arsasına başvuru yapanlarla bilgi alış verişi için Facebook grubumuza TIKLA KATIL

KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN?

TOKİ ilkevim arsa kura çekimi hakkında henüz bir tarih verilmedi. Ancak konut kuraları, başvuruların bitmesinden 1 hafta sonra başlamıştı. Arsa başvuru sonrası kura çekimi duyurusu gelecek ve kura çekimleri başlayacak. Arsaya başvuru yapan kişi sayısı henüz açıklanmadı. Ancak en az 4-5 milyon başvuru olması bekleniyor. Kura çekimi tarihi net olarak belli olduğunda takipçilerimize bildirimle haber vereceğiz. Haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç