TOKİ Arsaya Nasıl , Kaç Katlı Ev Yapılabilecek? Arsa Başvuru Sayısı ve Konut Şekli Açıklandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TOKİ Arsaya Nasıl , Kaç Katlı Ev Yapılabilecek? Arsa Başvuru Sayısı ve Konut Şekli Açıklandı

TOKİ arsa başvurusu hakkında son dakika açıklaması geldi. TOKİ Başkanı Ömer Bulut yaptığı açıklamada arsaya başvuru sayısını ve arsaya kaç katlı ev yapılabileceğini söyledi.

TOKİ Başvuru 14 Ekim 2022 21:01 0
TOKİ Arsaya Nasıl , Kaç Katlı Ev Yapılabilecek? Arsa Başvuru Sayısı ve Konut Şekli Açıklandı

TOKİ Başkanı'ndan son dakika açıklaması: Müstakil arsa mı müşterek arsa mı daha avantajlı? Evler nasıl kaç katlı yapılacak? İşte detaylar.

Cnn Türk canlı yayınına katılan TOKİ Başkanı Ömer Bulut yaptığı son dakika açıklamasında arsa başvuruları hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı. Müstakil arsa ile müşterek arsa sayısına değinen Bulut, "Müşterek ve müstakil arsalar var. Müstakillerin sayısı yüzde 20 oranında. Eğer 1000 konutluk arsa planladıysak bunun 200 tanesi müstakil. Vatandaşlarımıza şunu önermek isterim. Müşterek parsellere başvurmaları tahsisi onlar için kolaylaştırır. Müşterek daha avantajlı" ifadelerini kullandı.

Sadece mesken değil tamamen yaşam alanı haline gelecek kampanyanın Türkiye genelinde büyük kabul gördüğünü söyleyen Bulut, "7,5 milyon vatandaş başvuruda bulundu. İlk günlerdeki yoğunluk şu anda yok. 7,5 milyonun içinde tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş olan kişiler 4 milyon 721 bin 831 kişi. Bu proje açıklanır açıklanmaz, proje nasıl yapılacak. Bunu detaylı olarak açıkladık. Özellikle yılbaşına kadar başlaması söylenmişti. İhaleleri yapmaya başladık. Bugün 2 tane ihale gerçekleştirdik. İnşaatlar hızlıca başlıyor.

Arsa sayısı ilk açıklandığında 100 bindi. Hem konuta gelen talep hem de arsaya ilişkin talepler olunca Cumhurbaşkanımız bu sayıyı 1 milyona çıkardı. Başvuruları almaya başladık. 81 ilimizde olacak. Bazı illerin il merkezlerinde olmayabilir, ilçelerinde olacak. Bütün dağılım illerin genelinde nüfusa bağlı olarak dağıtıldı." ifadelerini kullandı.

ARSAYA KAÇ KİŞİ BAŞVURU YAPTI?

Arsaya başvuru yapan kişi sayısı hakkında bilgi veren Bulut, "Arsadan hak kazanan kardeşlerimiz de kendilerinin ilerideki konutlarının süreçlerini tanımlamış olacak. Arsa başvurularını bugün itibarıyla biz de çıktık bakanımızla. Müracaat sayısı artmaya başladı. 181 bin 858 başvuru oldu. Arsa ve konuta başvurulabiliyor, hangisi çıkarsa onu tercih edecekler. Vatandaşa tahsis ve konut imkanı sağlamak için görüyoruz. Bu Sosyal Konut meselesi yıllara sari bir mesele.

Müşterek ve müstakil arsalar var. Müstakillerin sayısı yüzde 20 oranında. Eğer 1000 konutluk arsa planladıysak bunun 200 tanesi müstakil. Vatandaşlarımıza şunu önermek isterim. Müşterek parsellere başvurmaları tahsisi onlar için kolaylaştırır. Müşterek daha avantajlı. 

Büyükşehirlerde merkez ilçeleri bütün kabul ettik. O ilin merkez ilçelerinden herhangi birinde arsa başvurusu yapabilirler. Ankara'nın Nallıhan ilçesi var. Nallıhan'a başvurmak için Nallıhan'da yaşamak ya da nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Nallıhan'da yaşayana da sınır getirelim, Ankara'ya başvuramasın." ifadelerini kullandı.

İLK İŞYERİM PROJESİNE BAŞVURU SAYISI

İlk işyerim projesine başvuru yapan kişi sayısına değinen Bulut, "İlk iş yerimde başvuru sayısı 33 bin 569 kişi. Evle alakası yok, arsayla da alakası yok. Evi var, orada yaşıyor, iş kurması gerekiyor. Ev iş kurmasına mani olmadığı için iş yerine başvuru şansı veriyoruz. İş yeri olmayan kişilerin başvurması gerekiyor. İnşallah konutlar da çıkar. Arsadan olurlarsa beraber önümüzdeki süreçte bu süreci vatandaşımızla yürüteceğiz." ifadelerini kullandı.

EV NASIL YAPILACAK?

Bulut sözlerinin devamında evlerle ilgili konuştu ve "Altyapıyı biz sağlıyoruz. Proje desteği verebiliriz. Araziden dolayı bodrum kat olursa oluyor. Son 3 yıl ağırlıklı olmak üzere başlayan bir süreç vardı. Yatay mimariye dönük. Artık zemin +5 demeyeceğim. Görünür zemin +5'i geçmeyecek konutlar yapmıyoruz.

694 ilçede yapılacak. İllere ve ilçelere göre fiyatlarda değişiklik söz konusu. SPK'ya bağlı ekspertiz firmalarıyla çalışıyoruz. Arsalar yine yüzde 40'a yakın oranda sübvanse edilecek. Altyapılarını düşünürseniz yüzde 60-70'lere varan dolaylı sübvanse olacak.

10 yılda ödenecek. Arsaların tahsisleri yapıldığında yüzde 10'unu ödeyecekler, geri kalanını 9 yılda eşit taksitte ödeyecekler." dedi. Bulut sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"3 bölgede arsa fiyatlarıyla ilgili çalışma sunacağız. Ankara Gölbaşı'nda arsa fiyatımız müşterek 157 bin 500 lira. Müstakil fiyatı 350 metrekare 280 bin, 500 metrekare olanı 400 bin lira olacak. Diyarbakır'da müşterek 225 bin lira, müstakil ise 315 ve 450 bin. Yüzde 30 indirimli fiyatlar bunlar. Ortalama 1,3 emsal esas alınıyor. En düşük emsal 1. 1'le 1,5 arasında değişiyor. Ortalama emsal hesabımız 1,3. Müstakil parsellerde en fazla 0,30'luk yapılaşma yapılıyor.

Altyapı sorumlulukları yerine getirildikten sonra 1 yıl içinde inşaata başlayıp ikinci yılda su basmanına çıkmaları lazım. "

Finans7.com  |Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç