TOKİ Arsa Çıkanlar Ev Yapmak Zorunda mı? İlk Evim Arsaya Konut Yapmak Mecburi mi?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TOKİ Arsa Çıkanlar Ev Yapmak Zorunda mı? İlk Evim Arsaya Konut Yapmak Mecburi mi?

TOKİ arsa başvurusu hakkında son dakika açıklaması geldi. Açıklamada arsaya ev yapma konusu gündeme geldi.

TOKİ Başvuru 10 Ekim 2022 10:25 0
TOKİ Arsa Çıkanlar Ev Yapmak Zorunda mı? İlk Evim Arsaya Konut Yapmak Mecburi mi?

TOKİ'den alınacak arsada ev yapmak zorunlu mu?

TOKİ 1 milyon konut arsası başvurusu hakkında son dakika açıklaması geldi ve konut arsasına yapılacak evlerle ilgili detaylara yer verildi. Arsada en merak edilen konu ise arsaya ev yapmanın zorunlu olup olmadığı konusu oldu. Biz de bu yazımızda bu sorunun cevabına yer verdik.

TOKİ DUYURDU

TOKİ'den arsa başvurusu hakkında şu ifadelere yer verildi:

1) Arsa tahsis bedelinin 1/10'u peşin geriye kalanı 9 yılda tercihe göre aylık veya yıllık eşit taksitlerle ve faizsiz olarak ödenir.
Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, borçlanma tarihi, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarihtir. Taksitler, peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, yıllık taksitler halinde 9 yılda 9 eşit taksitle veya aylık taksitler halinde 108 ayda ödenebilir. Ancak sözleşme aşamasında aylık ya da yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilecektir.
2- Kesinleşen arsa tahsisi sonrasında tahsis sahibinin yükümlülüklerini yerine getirmesini teminen noter onaylı taahhütname alınır.
3- Banka sözleşmesi sonrasında peşinat dekontu, noter onaylı taahhütname v.b. tüm belgelerin teslimi sonrasında tapu devri ipotekli ve takyitli olarak yapılır.
4-a)  Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2. yılda nüve kısmının tamamlanması şarttır.
  b) İmar planlarına göre toplu yapılaşmaya uygun olan müşterek (müstakil arsa tahsisi yapılamayacak) taşınmazlar taliplilerce bankaya müracaat edildiğinde bu taşınmazlar için diğer başvuru sahipleri ile müşterek müracaat etmiş sayılır. Kura sonrası bu taşınmazlardaki hak sahipleri de müşterek müracaatları sebebiyle aynı arsa içerisindeki diğer ortakları ile tapu senedinin tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) en geç bir yıl içinde konutunu yapmaya başlamaları ve önceden tespit edilen plana göre tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri şarttır.
Tahsis sahipleri belirtilen inşaat yapma şartlarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt eder.
Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hüküm alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu bir bedel var ise %10'u kesilerek kalan meblağ iade edilerek geri alınır.

EV YAPMAK MECBURİ Mİ?

TOKİ'den alacağınız arsaya , alt yapısı eğer tamamlanmışsa arsa tahsis tarihinden sonra en geç 1 yıl içinde evin inşaatına başlaması ve en geç 2 sene içinde tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesinin bitmesi gerekmektedir.

Eğer bunu yapmayan olursa kişinin arsa için verdiği paranın yüzde 10'u kesilir ve vatandaşa verilir arsa TOKİ'ye geçer. Bu nedenle arsa başvurusu yapacakların bu şartları da göz önünde tutuması gerekmektedir.

Kadın erkek TOKİ'ye başvuru yapan diğer vatandaşlarla bilgi alış verişi için Facebook Grubumuza TIKLA KATIL

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç