TOKİ afet konutların ödeme koşulları belli oldu: İşte ödeme planı ve başvuru detayları 2023

TOKİ afet konutların ödeme koşulları belli oldu: İşte ödeme planı ve başvuru detayları 2023

Son dakika: TOKİ'nin inşa edeceği afet konutlarının ödeme koşulları belli oldu. İşte son dakika haberinin detayları...

TOKİ Başvuru 2 Mart 2023 23:22 9
TOKİ afet konutların ödeme koşulları belli oldu: İşte ödeme planı ve başvuru detayları 2023

Son dakika: TOKİ'nin inşa edeceği afet konutlarının ödeme koşulları belli oldu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından birçok ilde yıkım gerçekleşti. 11 ilde yıkılan binaların yerine TOKİ deprem konutları inşa edileceği açıklanırken yeni konutlar ile ilgili detaylar ortaya çıktı. İşte son dakika haberinin detayları...

TRT Haberde yer alan haberde TOKİ'nin deprem bölgesine inşa edeceği konutların ödeme planları ilgili detaylar aktarıldı.Buna göre deprem bölgesinde bulunan hak sahipleri maliyet üzerinden borçlanacak. 2 yılı ödemesiz, toplam 20 sene faizsiz vade imkanı sağlanacak. Ödemeler aylık veya yıllık eşit taksitlerle yapılabilecek.

Afet Yapılarının Ödemesi Nasıl Yapılacak?

Yapıların fiziki özellikleri TOKİ tarafından belirlenecek.

Konut, iş yeri ve ahırlar için teslimden sonra 2 yıl ödeme istenmeyecek. İş yerleri için yüzde 4 faizle 8 yılda ödeme planı sunulacak. Ödemeler aylık veya yıllık eşit taksitlerle yapılabilecek.

Afet Yapılarında Kimler Hak Sahibi Olacak?

Yıkılan ya da ağır hasarlı konut, iş yeri ve ahır sahiplerine hak tanınacak. Afetzedenin kaç konutu olursa olsun kendisine 1 konut yapılacak. Başka bir ilde hasarsız konutu olanlar hak sahibi olabilecek. Büyükşehirlerde aynı ilçede hasarsız başka konutu olanlar faydalanamayacak.

Güçlendirme Kredisi İmkanı

Orta hasarlı binalar için de güçlendirme kredisi verilecek. Konut ve ahırların kredi borcu, sonraki 8 yılda faizsiz ödenecek. İş yerlerinde yüzde 4 faizle 3 yılda geri ödeme imkanı sunulacak. 

Afet Yapılarına Başvurular Nasıl Olacak?

Afet yapılarına başvurular; konut, iş yeri ve ahır için ayrı ayrı gerçekleştirilecek. Her ilde açıklanacak 2 aylık süre içerisinde yapılacak. Başvurular belirlenen noktalardan ya da e-Devlet üzerinden alınacak. Sonuçlar mahallinde askıya çıkarılacak, valilik ve il AFAD internet sitelerinde duyurulacak. Hak sahibi kabul edilmeyenlerin 15 günlük itiraz süresi olacak.

Başvurular başladığında bildirimle haberdar olmak için TIKLA İNDİR

Afet Konutları Ne Zaman Teslim Edilecek?

Geçtiğimiz gün deprem bölgesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan afet bölgesine yapılacak konutların 1 yıl içerisinde vatandaşlara teslim edileceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz konusu açıklaması ise şu şekilde;

"Van'da bunu gerçekleştirdik. Malatya'da, Elazığ'da, İzmir, Düzce depremlerinde bunları gerçekleştirdik Bütün bunların yanında Antalya ve Muğla yangınlarında yine bunları süratle gerçekleştirdik. Kastamonu, Sinop, Bartın, Giresun sel afetlerinde hatırlayın, bu iktidar, bu hükümet bunları gerçekleştirdi. Ve şimdi de ben milletime sesleniyorum, inşallah bir yıl içerisinde TOKİ olarak bu konutların inşasını gerçekleştireceğiz. Ve bu geçiş sürecinde de 10'ar bin lira depremzedelere destek veriyoruz. Bunların tespitleri yapılıyor. Ve bu 10'ar bin lirayı depremzede kardeşlerimize teslim edeceğiz. Bir yıl içerisinde de inşallah konutlarımızı bitireceğiz."

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (9)

Seç


Ziyaretçi 29 Gün Önce
o kadar yardım topladınız, yine de parayla ve faizle veriyorsunuz bu insanlara evleri. biraz az yiyin az.
Ziyaretçi 30 Gün Önce
O toplanan yardımlarla evi yıkılan herkese ücretsiz ev yapılır TOKİ evlerinide mi parayla vericeksiniz insanlara yazıklar olsun
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Peki kiracilar ne olacak ev sahiplerinden daha cok sayida kiracilar var di biz kiracilar icin de bisey yapilacak mi
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Benim 2 evim var biri ağır hasar aldı diğeri az hasarlı toki bana verirlermi bilgisi olan
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Daha Adıyaman samsat depreminden kaynaklı yıkılan evler yapılmadı ki o da 7-8 sene oldu koca bir Adıyaman şehrini, ilçelerini köylerini nasıl 1 senede yapacaklar merak ediyorum.