TOGG'a Özel Araç Kredisinde Faiz Oranları Uçtu!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TOGG'a Özel Araç Kredisinde Faiz Oranları Uçtu!

Bankaların TOGG için verdiği özel kredinin faiz oranlarında artış gerçekleşti! İşte yeni faiz oranları ve detaylar...

Kredi 30 Ağu 2023 12:53 0
TOGG'a Özel Araç Kredisinde Faiz Oranları Uçtu!

Türkiye ve dünyaya tanıtımı yapıldıktan ve sipariş alımları başladıktan sonra TOGG’a 2 kez art arda zam gelmişti. Son olarak kamu bankaları da TOGG'a özel sunduğu taşıt kredisi faiz oranlarını yüzde 0,99'dan yüzde 1,59'a yükseltti.

30 Nisan'da teslimatları başlayan “yerli otomobil” TOGG'a 5 Temmuz’da yüzde 27 zam yapıldı. Üzerinden bir hafta geçmeden ise otomotivde katma değer vergisinin (KDV) yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilmesi nedeniyle fiyatlar arttı.

TOGG’A ÖZEL TAŞIT KREDİSİNDE FAİZ ORANI ARTTI
Geçtiğimiz ay iki kez zamlanan yerli otomobilde 953 bin TL olan TOGG T10X modelinin “V1 RWD” standart menzilli versiyonu 1 milyon 227 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Çifte zammın ardından TOGG’a özel sağlanan taşıt kredisi faiz oranlarında dün itibarıyla artış oldu.

Merkez Bankası faiz artırım sürecine girerek politika faizini yüzde 25 seviyesine getirmişti. Bu da bankalarda faiz oranlarını yukarı çekmişti. Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kamu bankalarının sağladığı Togg'a özel taşıt kredisi faiz oranlarını yükselttiğini açıkladı.

“Kamu bankaları bugün itibarıyla TOGG'a özel taşıt kredisi faiz oranlarını yüzde 0,99'dan 1,59'a yükseltmiş” diyen Özpeynirci, “Bildiğiniz gibi TOGG alacak sayısı belli ve aylardır bekliyorlar. Bazıları geçtiğimiz aylarda gelen zamlı fiyatla alacak bazıları da faiz oranı değiştiği için ikinci kez zamlanacak bir fiyatla alacak.

TESLİM EDİLEN TOGG SAYISI 2 BİN 344
Yani kapora yatırıp sipariş veren birçok kişinin martta TOGG'u alabilecek gücü varken; bugün önemli bir kısmının bu gücü kalmadı. Not: 16 Ağustos itibarıyla teslim edilen TOGG sayısı 2 bin 344 adede ulaşmıştı" ifadelerini kullandı.

Buna göre daha önce TOGG almak için 4 yıllık vadede 1 milyon TL kredi çeken bir kişi ayda 28 bin TL taksit öderken artık 33 bin TL taksit ödeyecek.

 

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç