TMO buğday ve arpa alımı fiyatları belli oldu 2024
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TMO buğday ve arpa alımı fiyatları belli oldu 2024

TMO buğday ve arpa alımı fiyatları açıklandı. Açıklanan alım fiyatları beklentilerin altında oldu.

Tarım 6 Haz 2024 21:43 1
TMO buğday ve arpa alımı fiyatları belli oldu 2024

Buğday ve arpa alımı fiyatları belli oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada TMO 2024 yılı buğday ve arpa alımı fiyatlarına yer verildi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, "2024 yılı Toprak Mahsulleri Ofisi hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destekleri belirlenmiş, ayrıca hububat sektörüne yönelik bazı dış ticaret tedbirleri alınmıştır. Üreticilerimize hayırlı olsun" dedi ve yeni alım fiyatlarını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre makarnalık buğday ton başına 10 bin lira olurken ekmeklik buğday fiyatı ton başına 9 bin 250 lira oldu. Arpa alım fiyatı ise ton başına 7 bin 250 lira seviyesinde olacak.

ÇKS'ye kayıtlı olan üreticilere ton başına destek ödemeleri de yapılacak. Buğdayda ton başına 1750 liralık destek ödemesi yapılacak ve buday alımı 11 bin lira olacak.

Arpada ise ton başına 750 liralık devlet desteği verilecek ve toplam alım fiyatı ton başına 8 bin lira olacak.

GEÇEN SENE NE KADARDI?

Geçen sene Cumhurbaşkanı Erdoğan alım fiyatlarını şu şekilde açıklamıştı:

"Üreticilerimizin eline ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçecektir"

MAZOT GEÇEN SENE NE KADARDI?

Geçen sene mazot 21 lira seviyesinden satılıyordu. Şimdi ise 40 lira. Sadece motorin fiyatı 2 kat artmışken, işçilik maliyetleri de 2 kat artmışken - gübre ve diğer masrafları söylemiyoruz bile - TMO'nun buğday ve arpa alım fiyatlarını bu sene bu kadar düşük belirlemesi tepkilere neden oldu.

2024 yılı Toprak Mahsulleri Ofisi hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destekleri belirlendi
Arpa 7,25 TL
Ekmeklik Buğday 9,25 TL
Makarnalık Buğday 10 TL 
Destekleme sonrası;
Arpa 8 TL
Ekmeklik Buğday 11 TL
Makarnalık Buğday 11,75 TL

Ülkemizde hububat hasadı Mayıs ayı başında lokal olarak Adana ve Şanlıurfa’da başlamış olup bugün itibariyle Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Kıyı Ege’de yoğun devam etmektedir. Ülke genelinde hasat oranı yaklaşık %5 seviyelerindedir.

Piyasalar yakından izlenmekte olup hasatını yapan üreticilerimize depolama imkanı sağlamak amacıyla 14 Mayıs 2024’ten itibaren taahhütname karşılığı hububat alımlarına başlanmıştır.

TMO buğday ve arpa alım fiyatları ile dış ticaret tedbirlerine yönelik alınan bazı kararlar Bakanlığımızca 06/06/2024’te açıklanmış olup TMO alımlarına ilişkin detaylı bilgiler ve diğer ürün gruplarının fiyatları aşağıda belirtilmiştir.

TMO, Türkiye genelindeki iş yerleri ve protokol imzaladığı lisanslı depolar olmak üzere 600’ün üzerindeki alım noktasında faaliyet gösterecektir.
TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr adresinde yayınlanmakta olup üreticilerimiz bu depolara teslim ettiği ürününü Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabileceklerdir.
TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine anlaşmalı lisanslı depolar da dahil olmak üzere tüm alım noktalarında devam edecektir.
TMO Randevu Sistemi yenilenmiş olup üreticilerimiz randevularını https://randevu.tmo.gov.tr/ adresinden alabileceği gibi e-Devlet üzerinden (Randevu Sistemi-Toprak Mahsulleri Ofisi) de alabilecektir.

TMO iş yerlerinde resmi tatil ve pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır.
Ürün bedeli ödemeleri, ürün teslimatına müteakip 45 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.
Üreticilerimizin lisanslı depolara ürün teslim etmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL’ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75’ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânları bulunmaktadır.
Hububat üretiminin teşvik edilmesi amacıyla 2024 yılında;
Bakanlığımız tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı tüm üreticilerimize buğday için 1.750 TL/Ton’a, arpa için 750 TL/Ton’a kadar fark ödemesi desteği verilecektir.

Bakanlığımızca üreticilerimize ilave olarak gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk desteği de verilmeye devam edilecektir.
ÇKS’de kayıtlı üretim miktarının tamamı satın alınabilecektir.
TMO işyerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacaktır.
Geçici alım merkezlerinde Hizmet Bedeli kesintisi (%1) yapılacaktır.
Damperli araçlardan boşaltma ücreti alınmayacaktır.
TMO, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapılabilecektir.
 

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 14 Gün Önce
destekleme ye donum başına kaç kilo bugday veriyor