TMO 2022 Fındık Satış Fiyatını Açıkladı

TMO 2022 Fındık Satış Fiyatını Açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi, fındık satış fiyatını yükseltti.

Ekonomi 07.6.2022 22:21 2
TMO 2022 Fındık Satış Fiyatını Açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi, fındık satış fiyatını yükseltti. 

Toprak Mahsulleri Ofisi Haziran ayından itibaren fındık satış fiyatını 44 lira olarak açıkladı. TMO Mart ayında 39 TL’den, Nisan ve Mayıs ayında ise 41 TL’den fındık satmıştı. TMO 41 TL’lik fındık satış fiyatını 44 TL olarak güncelledi.

TMO tarafından yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi:

"Kurumumuzca, Mart ayında başlatılan kabuklu fındık satışlarına Haziran ayında da devam edilmektedir.

Giresun, Samsun, Ordu ve Kocaeli Başmüdürlükleri stoklarında yer alan 18 bin ton (17.000 ton Levant, bin ton Giresun kalite) 2021 yılı mahsulü Giresun ve Levant Kalite kabuklu fındıklar serbest satışa çıkarılmıştır.

Satış fiyatları; yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre peşin bedel mukabilinde KDV hariç olmak üzere, Giresun ve Levant Kalite için 44 TL/kilogram’dır. Fındık almak isteyen firmaların en geç 24 Haziran 2022 mesai bitimine kadar para yatırmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonra yatırılan paralar kabul edilmeyecektir. Teslimatlar ise Haziran ayı sonuna kadar tamamlanacaktır.

Numune talep edilmesi halinde KDV dâhil 50,00 TL/kilogram fiyattan en az 5 kilogram olacak şekilde karşılanacaktır.

Ürün almak isteyen firmalara, ürün bedelinin hesaplara yatırılmasına müteakip teslimatlar başlayacaktır.

Satışlar; Giresun, Ordu, Samsun ve Kocaeli Başmüdürlüklerince yapılacaktır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Öte yandan açıklanan fiyatları değerlendiren İstanbul Ticaret Borsası Meclis Üyesi Çetin Topaloğlu, "Bunun anlamı taban fiyat 44 liranın üstünde olacak. Üreticimiz memnun olacağı bir taban fiyatıyla karşılaşacaktır." dedi.

Yorumlar (2)

Seç

Ziyaretçi 15 Gün Önce
Boş iş tüm ürünler yiyecek içecek temizlik akaryakıt ve tüm ürünler ateş pahası oldu bu fiyat nedir insanlarla dalga mı geçiyorsunuz Ferroli emrinden çıkın artık kim çiftçinin hakkını yiyorsa haram zıkkım olsun çoluk çocuğundan bulsun ekonomi yi bütün herşeyi indirin geçen yıl ki fiyat lara razıyım ulan bunun gübresi var ilacı var temizliği var toplaması var topladıktan sonra tekrar temizliği var benim hakkım haram zıkkım olsun kim belirliyosa bu fiyatları
Ziyaretçi 18 Gün Önce
Ben Sakarya akyazıda 1600 rakımlık bir köyde fındık üreticisiyim ben bu fiyat açıklamalarını komedi olarak değerlendiriyorum Niye derseniz Cevaben şöyle diyorum mesela bir sanayici düşünün her hangi bir malzeme üretiyor bu bir araç olabilir yada araba parçası yada ne bileyim değişik ev gereçleri olabilir Mesela çıkıpda sanayi ve teknoloji bakanı senin ürettiğin motor kapağını yada yağ filtresini falanca fiyata satacaksın diyebilirmi diyemez Niye çünkü o ürünün maliyetlerini o sanayici iş adamı biliyor Durum böyle iken benim fındığımın fiyatını neden birileri belirliyor O koltuklarda oturarak neyin nasıl hangi maliyetlerle ne zahmetlerle en son çuvallara girdiğini nasıl biliyor Kardeşim fındık çiçek döneminden harmana gelene kadar Mühendislerini sahaya çıkaracaksın bütün yapılan hizmetleri maliyetleri yerinde tespit ederek rabor haline gedirecek ve gerçek olması gereken fiyatı yetkili kurumlara iledecek Yada hiç müdahale etmeyecek üretici kendi fiyatını belirleyecek