TİM Başkanı Gültepe: 1 Dolar 43 TL olmalı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TİM Başkanı Gültepe: 1 Dolar 43 TL olmalı

TİM Başkanı Mustafa Gültepe yaptığı son dakika açıklamasında dolar kuru hedefini söyledi. İşte Gültepe'den gelen açıklama.

İş Dünyası 25 Ocak 2024 2
TİM Başkanı Gültepe: 1 Dolar 43 TL olmalı

TİM Başkanı Mustafa Gültepe: Dolar 43 TL olmalı.

Türkiye İhracatçıar Meclisi Başkanı Gültepe Oksijen TV'den Gizem Yılmaz Ertem'in konuğu oldu. Buraya bir röportaj veren Gültepe, ihracatta yaşanan sorunları dile getirirken geçen sene büyük başarılara da imza atıldığını söyledi.

Geçen senein 255 milyar dolar üzeri ihracatla kapatıldığını söyleyen Gültepe, "2023'te yaşamadığımız şey kalmadı. 6 Şubat depreminin yaşandığı, her gün yeni ekonomik kararların değiştiği bir noktada ihracatçımız büyük bir başarı elde ettiğini düşünüyorum. 255,8 milyar dolar ihracatla kapattık yılı. Yüzde 0,6 artış ama dünya ekonomisinde taleplerin düştüğü, Avrupa'nın resesyona girdiği noktada bu ihracat rakamına ulaşmaktan dolayı tüm iş insanlarımızı tebrik etmek gerekir" ifadelerini kullandı.

Geçen sene 27 sektörün yarısına yakınının eksi yadığını, eksi yazan sektörlerin ise yoğun emek ve maliyetin gittiği sektörler olduğunu söyleyen Gültepe, "27 sektörümüzün 13 sektörü 2023 yılında eksi yazdı. Eksi yazan sektörler genelde emek yoğun ve maliyetlerin daha fazla olduğu sektörler. Teknoloji ağırlıklı, katma değeri yüksek olan, savunma sanayii, mücevher, makine gibi bir de tarım sektörlerinin tamamı artı yazdı" dedi.

Avrupa'nın daraldığını, bunun ülkemize etkisinin çok olduğunu söyleyen Gültepe, fiyat rekabetini sağlayamadıklarını söyledi. Türkiye'nin pahalı olması sonrası alıcılarn başka ülkelere gittiğini söyleyen Gültepe, diğer ülkelerin bunu devlet katkısı ve politikası ile yaptığını da sözlerine ekledi.

"2024 yılı için 402 milyar dolarlık ihracat hedefini verirken hizmeti de beraber verdik. 267 milyar dolar mal ihracatı, 135 milyar dolar da hizmet ihracatı hedefliyoruz. Eğer dünya normalleşirse bu rakamlara çok rahat ulaşabiliriz diye düşünüyorum" diyerek açıklamasını sürdüren Gültepe, şunları söyledi:

"Özellikle rekabet konusunda girdi maliyetleriyle dövizin paralel gitmesi gerekir. Biz yukarı ya da ekstra farklı bir kur istemiyoruz. Son bir yılda sadece işçi maliyetleri yüzde 105 arttı. Dolar yüzde 60 yükseldi. Yüzde 45'lik bir fark var. Kuru dengeye oturtamadığınız taktirde ithalatçı olmadığınız sektörlerde dahi ithalat yapmaya başlıyorsunuz. Sebebi kurun düşük kalması. Çünkü dışarısı çok daha ucuz. Hazır giyim ithalatı 300-400 milyon dolarken, 2023'te 3-4 milyar dolara çıktı. Sebebi kur politikasının düşük kalması"

"DOLAR 43 TL OLMALI"

Dolar kurunun şimdiki seviyesinden yüzde 45 yukarıda olması gerektiğini söyleyen Gültepe, "Yıllık ücret artışı ortalama yüzde 45 civarında olması bekleniyor dolayısıyla doların da TL karşısında yüzde 45 artması gerektiğini düşünüyorum. Böylece vermiş olduklarımızla almış olduklarımız başabaş gelsin" dedi.

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
DOLAR 43.TL OLSUN DİYONDA OZAMAN ASGARİ ÜCRET 50.000.TL OLMASINI SAĞLA İŞÇİLERİDE DÜŞÜN ARTIK. BU KADAR BENCİL OLMAYIN.ÇOK DEĞİL ADİL OLUN.
Ziyaretçi 3 Ay Önce
ihracatcı kazansın diye yıllardır ,vatandaş herşeye 3 katı para ödüyor,asgari ücret zamları çalışanlara yapılan zamlar usd 43 tl olunca sıfırlanmış olacak.ihracatcıların dolar kurunu vatandaştan ayırın oýleyse.zenginler kulubünden bıktık.