Ticaret Bakanlığı Açıkladı: İsrail'e İhraç Edilen 54 Ürüne Kısıtlama Getirildi!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ticaret Bakanlığı Açıkladı: İsrail'e İhraç Edilen 54 Ürüne Kısıtlama Getirildi!

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan itibarıyla İsrail'e 54 ürün grubunda ihracatın kısıtlanacağını açıkladı. İşte haberin detayları...

Haberler 9 Nisan 2024 0
Ticaret Bakanlığı Açıkladı: İsrail'e İhraç Edilen 54 Ürüne Kısıtlama Getirildi!

Ticaret Bakanlığı İsrail'e ihraç edilen 54 ürüne kısıtlama getirildiğini açıkladı. Bakanlığın yaptığı açıklamada; kararın, İsrail'in Gazze'de ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi'ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye karar yürürlükte kalacağı belirtildi.

Ticaret Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada 9 Nisan itibarıyla İsrail'e inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunda ihracatın kısıtlanacağını açıkladı.

Açıklamada; İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze Şeridi’nde ayrım gözetmeden katliam yaptığı ve bu katliamda 33 bini aşkın Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi. Türkiye’nin çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, kalıcı ve ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hakim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için; taraflar nezdinde, uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yaptığı kaydedildi.

İsrail’in uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam ettiği ve uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki ateşkes ve kesintisiz insani yardım çağrılarını yok saydığının belirtildiği açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın bu yönde aldığı kararların hiçbirine uymadığı hatırlatıldı. Aynı zamanda Türkiye’nin tüm bu kararların uygulanmasının takipçisi olacağının defaatle açıklandığı belirtildi.

Ticaret Bakanlığı, bu doğrultuda 9 Nisan tarihinden itibaren 54 ürün grubunda İsrail ile ihracatı kısıtlama kararı aldıklarını açıkladı. İsrail’in Gazze’de ateşkes ilan edene ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar kararın yürürlükte kalacağının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu doğrultuda, Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada Ek'te belirtilen ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı almış bulunmaktadır. Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütülecektir.

Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi'ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır.

Esasen, çok önceden bu yana, İsrail'e askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürün veya hizmetin satışına ülkemizce izin verilmemiştir ve verilmemektedir.

Gazze Şeridi'nde gelinen vahim aşama çerçevesinde, uluslararası camianın tüm üyelerine çağrımız, İsrail'in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymasını teminen, üzerine düşenleri yerine getirmeleridir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak, bugüne kadar olduğu gibi Filistin'in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz.”

İsrail'e ihracatı kısıtlanan ürün grupları şu şekilde:

gks3vvtw0aaczro.png

gks3vvtxmaam8hi.png

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç