TESK'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a EYT Mektubu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TESK'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a EYT Mektubu

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den EYT düzenlemesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı.

Emekli Haberleri 8 Ocak 2023 12:00 1
TESK'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a EYT Mektubu

Son dakika haberi: TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den EYT düzenlemesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarlarında yer alması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdı.

Palandöken mektubunda, bugüne kadar norm birliği sağlanamadığı için EYT'den esnaf ve sanatkarın yararlanamadığını, esnafın 9 bin iş gününde emekli olduğunu aktardı.

Palandöken, "SSK'lıların 7 bin 200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan vatandaş emekli oluyor, yine aynı şekilde bayanlar yararlanıyor ama esnaf ve sanatkar olduğu zaman 9 bin günde oluyor. Aradaki prim gün sayısı önemli. Ayrım yapılmadan sosyal devlet ilkelerine göre aynı haktan esnaf da yararlanmalı. Yani işçiler 5 bin prim günü ile emekli olacakken, esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim günü ile emekli olabilecek. Emeklilik için gereken prim gün sayılarındaki farklılık Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık ortadan kaldırılmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Norm ve standart birliğinin sağlanması için emeklilik şartlarının eşitlenmesi gerektiğini savunan Palandöken, "2000 yılından önce oda, sicil ve vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur kaydı olamayan esnafa bu sürelerinden faydalanma imkanı verilmeli. Esnaf ve sanatkarın 2,5 milyon insanın istifade ettiği EYT'den yararlanması lazım. Cumhurbaşkanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den EYT'li esnafımızın mağduriyetinin çözülmesiyle ilgili açıklamayı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Ay Önce
evet mağduruz 60 yaşindayım halen emekli olmayı bekliyoruz bizim gibi vergi kayıdı olup bakur kayıdı olmayan magdur cok 93 vergi mükellefiyim sigortaya gittigimde görünmüyor 2010 girisin var deniyor günün eksık çalış gününü tamamlanan lazim saglik problemlerim var bir çok nasıl çalışıyım bayanım