Temmuz ayında memurlara 1 kuruş bile ek zam yok!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Temmuz ayında memurlara 1 kuruş bile ek zam yok!

Memurların Temmuz ayında alacakları maaş zammı şimdiden netleşirken gelen son dakika açıklamasında memurlara sadece TİS ve enflasyon farkı zammı verileceği, ek bir zam verilmeyeceği bildirildi.

Temmuz ayında memurlara 1 kuruş bile ek zam yok!

Memurlara 1 kuruş bile seyyanen zam yok.

Enflasyonda sadece 1 aylık veri kaldı. 3 Temmuz günü Haziran ayının enflasyon rakamları açıklanacak ve yılın ilk 6 ayına dair enflasyon rakamları belli olacak.

Enflasyon rakamlarının netleşmesi ile birlikte memur ve emeklilerin alacakları maaş zamları da aşağı yukarı belli oldu. Şimdi de gözler memur ve emeklilere yapılması istenen refah payına çevrilmiş durumda. Ancak bu konuda üzen bir son dakika bilgisi geldi.

SGK Başuzmanı İsa Karakaş yaptığı son dakika açıklamasında emekli ve memurlar için beklenen zammı duyurdu ve refah payına ilişkin kritik değerlendirmede bulundu.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ TEMMUZ 2024'TE NE KADAR MAAŞ ZAMMI ALACAK?

TGRT Haber canlı yayınına katılan Karakaş burada yaptığı konuşmada SSK ile Bağkur emeklilerinin alacağı maaş zammına değindi. Karakaş yaptığı açıklamada beklentilere göre zammı şu şekilde hesapladığını söyledi:

"SSK ve Bağ-Kurluların gelecek olan zammını yüzde 25,75 olarak hesapladım. Bizim aldığımız kulis bilgilerine göre, memura bir kuruş bile refah payı olmayacak. Bununla ilgili çok katı bir tutum olduğu duyumunu aldık"

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Bu hesaba göre memur ve memur emeklilerini nalacağı maaş zammına da değinen Karakaş, herhangi bir refah payı zammının olmayacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Yani dolayısıyla memurlara toplu sözleşmedeki yüzde 10’luk ve enflasyon farkını eklediğimiz zaman yüzde 20’nin üzerinde bir zam gelecek. Onun dışında ayrıca bir şey yok"

EN DÜŞÜK MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Memur emeklilerinin alacağı zam sonrası yeni zamlı maaşları hakkında bilgi veren Karakaş, "Bize söz verildi, devlet sözü ve dolayısıyla seyyanen zammın verilmesi zorunlu. Bu arada memur sendikaları da dile getirmeye başladı. Çünkü memur emeklilerinin durumu o kadar vahim oldu ki biz memur emeklerini konuşurken aslında memurları da konuşuyoruz. Yarın memurlar da aynı duruma düşecek %70'lerden yüzde 40'lara düştüler. Dolayısıyla benim kulis bilgisiyle birlikte şunu söyleyebiliriz, şu anda en düşük memur emeklisinin maaşı benim yaptığım hesaplamaya göre refah payı hariç eşitleme hariç seyyanen zam hariç 17.715 TL civarında.

Seyyanen zam verilirse en düşük memur emeklisi maaşı 32.835 TL çıkacak. Peki seyyanen zam verilecek mi? Çünkü memur emekleri ısrarla "Seyyanen zam bizim hakkımız yasal hakkımız bunun verilmesi gerekiyor" diyorlar ama şunu söyleyeyim, çok net bir şekilde söyleyeyim, değerli memur arkadaşlar temmuz ayında seyyanen zam yok" dedi.

Sizce seyyanen zam olmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 12 Gün Önce
Memura zam yapın seyyanen srti zam artı zam birdaha seyyanen yapın lütfen geçinemiyor insanlar asgari ücretliden ssk emeklisinden kesilsin memura verilsin nasıl olur
Ziyaretçi 12 Gün Önce
bence vermemesi lazım memurlar ne yapıyorlar asgarı ücreli sabah akşam demeden calışıyor onlara zam yoksa memurada yapılması haksızlık