Tehlike daha da arttı diyen Naci Görür, deprem beklenen 7 şehri açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Tehlike daha da arttı diyen Naci Görür, deprem beklenen 7 şehri açıkladı

Son dakika haberi: Naci Görür yaptığı açıklamada deprem beklenen 7 şehri duyurdu. İşte gelen son dakika açıklaması.

Bilim ve Teknoloji 29 Ocak 2024 1
Tehlike daha da arttı diyen Naci Görür, deprem beklenen 7 şehri açıkladı

Son dakika haberi: Naci Görür, tehlike daha da arttı diyerek deprem beklenen 7 şehri açıkladı.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür bir son dakika açıklamasında bulundu. Geçen gün İzmir'de meydana gelen deprem, İstanbul'da beklenen olası deprem haberleri sonrası başka bir yere dikkatleri çeken Naci Görür, 7 ilde tehlike olduğunu söyleyerek illeri sıraladı.

İşte Görür'ün açıklamaları:

Türkiye'nin doğu bölgesinde 2 tehlike olduğunu, Doğu Anadolu Fayı ve Bitlis Zagros Bindirme kuşağı olduğunu söyleyen Görür, 6 Şubat'taki depremle arap levhasının kuzeye doğru savrulduğunu söyledi ve "Kendisi ile Avrasya Levhası arasında Doğu Anadolu'yu sıkıştırdı" ifadelerini kullandı.

DEPREM BEKLENEN 7 İL

Görür açıklamasının devamında deprem tehlikesi olan illeri sıraladı ve şu ifadeleri kullandı:

"Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı'dır. Bingöl Karlıova'dan Kahramanmaraş'tan Hatay'a kadar giden hattır. Asıl orayı oluşturan bu. Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır'a, Hakkari'ye özgü bir fay sisteminin veya tehlike hattının çalışması değil. Aksine tehlike oralarda arttı"

"Güney Doğu'da deprem üreten 2 tehlike var. Bunlardan biri Doğu Anadolu Fayı, diğeri ise Bitlis-Zagros bindirme kuşağı. Yani Güney Doğu Anadolu'yu sınırlayan dağlık bölge. Adıyaman'dan başlayıp Hakkari'ye kadar giden Arap Platformu'nu sınırlayan dağlık bölge. Orası da bir tektonik kuşaktır. Arap Levhası'yla Doğu Anadolu'nun ve Anadolu'nun levhasının sınırıdır. Bu şekildeki levha sınırı bölgeleri depremler üretirler. Bu son 6 Şubat depremlerinde Arap Levhası kuzeye doğru savruldu. Kendisi ile Avrasya Levhası arasında Doğu Anadolu'yu sıkıştırdı. Anadolu Levhası'nın da biraz Batı'ya kaymasına neden oldu. Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı'dır. Bingöl Karlıova'dan Kahramanmaraş'tan Hatay'a kadar giden hattır. Asıl orayı oluşturan bu.

Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır'a, Hakkari'ye özgü bir fay sisteminin veya tehlike hattının çalışması değil. Aksine tehlike oralarda arttı. Adıyaman, Diyarbakır ve Hakkari kendilerini birinci derecede tehdit eden bindirme kuşağına bağlı bir tehlikeye maruz kalmadılar. Doğu Anadolu Fayı'nın kırılması sonucu etkilendiler"

Görür açıklamasının devamında deprem beklenen yerler ve aktif olan fay hatları hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Adıyaman DAF'a çok yakın etkilendi. Diyarbakır da etkilendi, evler yıkıldı. O kuşaktaki Bitlis, Batman, Diyarbakır, Hakkari ve Şanlıurfa, Şırnak, Gaziantep... DAF ve bindirme hattı levha sınırıyla ilişkili ve onları karakterize ediyor. Dolasıyla hep aktif ve bunlar deprem ürettiği zaman bu bölgeyi etkiler. Bu dediğim DAF'a çok yakın yerlerdeki kentler. Dolasıyla onlar cidden tehlikeli. DAF üzerinde olan deprem bindirmeyi daha tehlikeli hale getirdi"

DEPREM BEKLENEN 7 İL

Görür deprem beklenen 7 şehri şu şekilde açıkladı: "Bitlis, Batman, Diyarbakır, Hakkari ve Şanlıurfa, Şırnak, Gaziantep" Kadın erkek diğer adaylarla bilgi alış verişinde bulunmak için TIKLA TAKİP ET

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 29 Gün Önce
arkadaş saymadığı il kalmadı elbet biri tutacak. sonrada ben dedim olacak...