TCMB yeni Başkanı Fatih Karahan'ın ilk mesajı: Enflasyon düşene kadar parasal sıkılığa devam
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TCMB yeni Başkanı Fatih Karahan'ın ilk mesajı: Enflasyon düşene kadar parasal sıkılığa devam

Merkez Bankası yeni Başkanı Karahan'dan ilk açıklama geldi. Açıklamada enflasyona karşı kararlı mücadele mesajı verildi.

Ekonomi 4 Şubat 2024 1
TCMB yeni Başkanı Fatih Karahan'ın ilk mesajı: Enflasyon düşene kadar parasal sıkılığa devam

Merkez Bankası Başkanı'ndan ilk açıklama.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda görev değişimi oldu. Cuma akşamı açıklama yapan Hafize Gaye Erkan, görevden affını talep ederken bu af talebi kabul edildi ve saatler sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yeni TCMB Başkanı belli oldu.

Erdoğan'ın imzası ile yayınlanan kararda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın başkanlığına Dr. Fatih Karahan'ın ataması yapıldı.

Göreve geldikten sonra ilk açıklamasını yapan Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyonda kararlı duruş mesajı verdi ve enflasyonun hedeflenen rakamlara gelene kadar parasal sıkılaşmanın devam edeceğini söyledi.

Karahan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu doğrultuda, güçlü ekibimizle dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz"

HAFİZE GAYE ERKAN'IN PAYLAŞIMI

Görevden affını talep eden Gaye Erkan, şunları söylemişti:

"Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. 

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum"

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 4 Ay Önce
yeter artık hep millete yukleniyorsunuz hani devlet neden sıkılasma yapmıyor bizede günah biraz vicdanli olun