TCMB faiz kararını değerlendiren Özgür Demirtaş, bundan sonra neler yapılması gerektiğini açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

TCMB faiz kararını değerlendiren Özgür Demirtaş, bundan sonra neler yapılması gerektiğini açıkladı

Ünlü Ekonomist Özgür Demirtaş bir son dakika açıklaması geldi ve Demirtaş, TCMB'nin faiz artırım kararını değerlendirdi.

Ekonomi 26 Ocak 2024 0
TCMB faiz kararını değerlendiren Özgür Demirtaş, bundan sonra neler yapılması gerektiğini açıkladı

Özgür Demirtaş'tan Merkez Bankası'nın faiz kararı hakkında ilk yorum geldi.

Ünlü Ekonomist Özgür Demirtaş bir son dakika açıklamasında bulundu. Demirtaş yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın 250 baz puanlık faiz artırımını değerlendirdi ve kararın doğru olup olmadığı konusunda görüşlerini paylaştı.

Demirtaş'ın yaptığı paylaşıma baktığımızda Merkez Bankası'nı tebrik ettiği görülürken kendi beklentisinin 500 puan olduğunu söyledi.

Merkez'in bundan sonra yapması gereken şeyin Mali Politikaların üzerine gitmesi gerektiğini, likidite fazlasını çekmesi ve kamu tasarruf tedbirlerini artırması gerektiğini söyledi.

Özgür Demirtaş, bir takipçisinin, "Hocam, dün yapılan MB faiz kararıyla ilgili yorumunuzu bekliyoruz" ifadesine şu şekilde cevap verdi:

"Merkez Bankası şu ana kadar yapması gerekeni yaptı. (daha önce de yazdım, çok kez tebrik ettim, bir tek son artışı 500 baz puan yapsak daha iyiydi).

Ancak şimdi Mali Politikanın üzerine gidilmesi lazım.

Likidite fazlasının çekilmesi lazım.

Kamu Tasarruf Tedbirlerinin arttırılması lazım"

DOLAR 29.50 TL OLACAK MI?

Wells Fargo adlı kuruluş geçen gün yaptığı açıklamada doların yıl sonunda 29.5 TL olacağını söylemişti. Bu açıklamaya Özgür Demirtaş şu şekilde yanıt verdi:

"Bu tip bankalara genç çocukları analist diye alıyorlar. Onlar da daha önce hiç görmedikleri ülkeler hakkında analiz yapıyor.

Dediklerinin olması durumunda 2024 sonunda TL bugüne göre %45-%50 daha değerli olur. Türkiye’nin İhracatçısı da göçer. Halbuki İhracat Türkiye için çok önemli.

Allah akıl fikir versin bu analiste"

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç