Tatil yapacaklara iyi haber: Yeni halk plajları geliyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Tatil yapacaklara iyi haber: Yeni halk plajları geliyor

Bakan Özhaseki yaptığı son dakika açıklamasında yeni halk plajlarının açılacağını söyledi. Sayılar daha da artırılacak.

Kültür Sanat 19 Mayıs 2024 0
Tatil yapacaklara iyi haber: Yeni halk plajları geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den tatil yapacaklar için dikkat çeken açıklama: Yeni halk plajları geliyor.

Cnn ekranlarına konuk olan Çevre Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu sene denizler halkındır sloganı ile bir hareket başlattıklarını söyledi. Ülkenin dört bir yanının denizlerle kaplı olduğunu, denize girme bakımından en güzel imkanlara sahip olduğumuzu söyleyen Bakan Özhaseki, "Mavi bayraklı plaj sayısında dünya üçüncüsüyüz. 555 tane mavi bayraklı plajımız var. İspanya ve Yunanistan bizden fazla plaja sahip yerler. Oralarda da plajları ikiye bölmüşler yoksa bizim daha fazla plajımız var.  Sahilde kıyı bandı kuralı 50 metre. Bu kurala uyulmadığını görüyoruz. Biz bu yaz 'Denizler Halkındır' sloganıyla bir hareket başlatıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Başlatılan yeni hareket kapsamında tüm kaçak yapıların yıkılacağını söyleyen Bakan, 3 konu başlığı olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Şehircilik, çevre konusu ve iklim değişikliği.  Yeni bir hareket başlatıyoruz. Denizler halkındır. Sahil şeritlerini tarıyoruz. Denizler halkın projesiyle ne kadar kaçak yapı varsa yıkılacak. Biz kendimize iki tane misyon biçtik. Baştan sona bütün gücümüzle deprem olduğundan beri bütün gücümüzü deprem bölgesine aktardık. Biz deprem bakanlığı gibi algılanmaya başladık.

Sahil şeritlerini tarıyoruz. Denizler Halkın projesiyle ne kadar kaçak varsa yıkılacak. Bizim derinden takip ettiğimiz her türlü gayret ettiği ama bir konuda kıyılarımız sahillerimiz. BU konuda çalışıyoruz. Birkaç şey yapmaya çalışıyoruz. Birincisi Hatay'dan başlayarak Artvin'e uzanan şeritte bir çalışma yapıyoruz. Ne kadar kaçakçılık varsa işgal varsa vatandaşın denize ulaşımını engelleyecek bir rant varsa kimse vatandaşımızı engelleyemeyecek"

YENİ HALK PLAJLARI AÇILIYOR

Tüm kaçak yapıların yıkılacağını söyleyen Bakan, "Kültür ve Turizm Bakanlığı da halk plajları açılıyor. Ne kadar talep geldiyse tamamını imzaladım. Kendi Çevre Ajansı bünyemizde bir kuruluşumuz var. Plajları kendimiz işleteceğiz. İnsanlar ne istiyorlarsa yesinler içsinler rahat etsinler. Belediyelerle büyük bir sıkıntımız yok. Onlar plajları halk plajı olarak işletiyorlar.  Yeni halk plajları açılıyor. Kaçak işletmeye izin yok kendimiz işleteceğiz" dedi.

Sizce hangi illerde halk plajları artırılmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç