Taşıtta ÖTV İndirimi Kısa Sürdü: Zam Hazırlığı Hızlandı

Taşıtta ÖTV İndirimi Kısa Sürdü: Zam Hazırlığı Hızlandı

Son dakika haberi: ÖTV indirimi sonrası yeni zam hazırlığı başladı. Araç fiyatlarına bir zam daha geliyor.

Taşıt 28 Kasım 2022 08:45 0
Taşıtta ÖTV İndirimi Kısa Sürdü: Zam Hazırlığı Hızlandı

ÖTV indirimi kısa sürecek.

Geçen 24 Kasım günü gelen ÖTV matrah güncellemesinden sonra fiyatlar değişmiş ve birçok araçta 75 bin liralara kadar varan indirimler olmuştu. Matrha düzenlemesinden sonra fiyatlar inince vatandaşlar, araç bayilerine koşmaya başladı. Birçok araç bayilerde bulunmazken vatandaşlar siparişlerini şimdiden verdi ve ÖTV indirimi araba almak için sıraya girdi.

Gelen son dakika bilgilerine göre 1 Aralık'tan itibaren ve 1 Ocak'tan itibaren araç fiyatlarına yeni zamlar geleceği , zamların yüzde 15'e kadar çıkabileceği bildirildi. Bu şekidle zam olması durumunda araçlara gelen ÖTV matrah indirimi boşa gidecek ve daha 2 ay geçmeden fiyatlar indirim öncesi zamana geri dönecek.

HEM FİYATA HEM ÖTV'YE ZAM

Euro kurunda ve emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte araçların vrgisiz fiyatına yapılacak zam, araçtan alınan ÖTV miktarını değiştirecek. Araçlar zamlarla bir üst vegi dilimine girecek ve adeta çifte zam olmuş olacak.

KASIM'DA 2 DEFA ZAM GELDİ

Kasım ayında araç fiyatlarında 2 defa zam görüldü. Kasım ayının başında fiyatlara yapılan yüksek zammın ardındna 15 ile 20'si arasında da yeni zamlar gelmişti. Daha sonra gelen ÖTV indirimi, fiyatları bir miktar geri çekerken 1 Aralık ve 1 OCak tarihlerinin yaklaşması ile birlikte fiyatların daha da artacağı bildirildi.

HYUNDAİ MESAJI VERDİ: 1 ARALIK'TA YÜZDE 7 ZAM

Otomotiv devi Hyundai'nin i10 modeli, şu anda Türkiye'de satılan en ucuz sıfır araba ve yüzde 45'lik vergi diliminde olan tek araba.Matrah ile fiyatı yüzde 15 düşen i10'un 30 Kasım'a kadar 282 bin liradan satılacağı, bu tarihten sonra zam geleceği bildirildi. 

Hyundai'nin yüzde 7'lik zam yapmayı planladığı öğrenildi. Ocak ayında yapılacak zamla birlikte de gelen ÖTV indiriminin bir hükmü kalmayhacak ve fiyatlar yeniden ÖTV indirimi öncesine geri dönecek. 

Hyundai'nin yanı sıra diğer otomotiv şirketlerinin çoğunun da Aralık ayında fiyat güncellemeisne gitmesinin beklendiği, fiyatlara zam yapılacağı bildirildi. 

Finans7.com'u takipte kalarak taşıt haberlerinden, güncel haberlerden, finans, banka kredi haberlerinden haberdadar olabilirsiniz.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç