Taşıt, ticari ve ihtiyaç kredisi çekecekler için yeni kısıtlama
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Taşıt, ticari ve ihtiyaç kredisi çekecekler için yeni kısıtlama

Merkez Bankası'ndan ihtiyaç ve taşıt kredilerine ilişkin yeni karar geldi. İşte gece yarısı gelen karar ve değerlendirmesi.

Kredi 6 Mart 2024 1
Taşıt, ticari ve ihtiyaç kredisi çekecekler için yeni kısıtlama

Son dakika: Taşıt ve ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlere kötü haber!

Merkez Bankası tarafından yeni bir karar alındı. Alınan karar ile taşıt ve ihtiyaç kredilerinde önemli bir düzenlemeye gidildi. Enflasyonun aşağıya çekilmesi için atılan sıkılaştırma adımları kapsamında bir kısıtlamaya daha gidildiği görüldü.

Resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, sıkı para politikası duruşunu destekleyici ilave sıkılaşma adımları atmıştır. Bu doğrultuda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında;

TL ticari krediler(1) için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye indirilmesine,             
İhtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verilmiştir. 
Kredi büyüme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla, menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. 

Ayrıca, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine yönelik ilave adımlar üzerinde çalışılmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

(1) İhracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri ile kamu kuruluşlarına ve deprem bölgesine yönelik krediler bu sınırlamadan muaf tutulmaya devam edilecektir.

İlave sıkılaşma adımları ile ilgili yeni bir açıklama yapan Merkez Bankası, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında Türk Lirası ticari krediler için yüzde 2.5 olan aylık büyüme sınırını yüzde 2'ye indirirken ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 seviyesinde olan aylık büyüme sınırını yüzde 2'ye düşürdü. Taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verildi.

22 Şubat tarihinde Merkez Bankası tarafından yapılan PPK toplantısının özetinde şu ifadelere yer verildi: "Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir"

PEKİ BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Merkez tarafından alınan bu kararın ne anlama geldiği merak ediliyordu. Twitter üzerinde ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan 507 adlı sayfanın karar ile ilgili değerlendirmesi şu şekilde oldu:

İhtiyaç kredisi ve ticari kredilerde büyüme sınırları düşürüldü. Yani fazla hızlı büyüyen bankalara bu çok maliyetli olacak = miktarsal sıkılaştırma

1. Bankalar %27 faizli 5-10 yıllık tahvil almak durumunda olabilecek. Miktar aşırı olmaz, amaç psikolojik etki.

2. "Sadeleşme adımları" bye-bye. Son toplantıda da silinmişti zaten.

3. Enflasyon ve "zayıf MB" retoriği hız kazanmaya başlamıştı. Hop, buradayız! denmesi olumlu.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
bunlar işi bilmiyorlar neden marketlere denetim yapsanız çözülür yanlış yol böyle giderse millet oyunu size vermiyecek asgari ücret yetmiyor TL'nin değeri artmali