Taşıt kredisi faizleri de kullanımı da fırladı: Biraz parası olan araba alıyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Taşıt kredisi faizleri de kullanımı da fırladı: Biraz parası olan araba alıyor

Taşıt kredilerinde rekor faiz seviyeleri gelirken geçen seneye göre kullanılan taşıt kredisi oranları da fırladı.

Taşıt 4 Ağu 2023 08:02 0
Taşıt kredisi faizleri de kullanımı da fırladı: Biraz parası olan araba alıyor

Taşıt kredileri fırladı.

TL'de her geçen gün derinleşen değer kaybı nedeniyle vatandaşlar, elinde TL bulundurmak yerine parasını yatırım araçlarına yatırmaya devam ediyor. Son dönemlerde ise aslında bir ihtiyaç olan taşıtlar, yatırım aracı haline geldi. Örnek vermek gerekirse geçen sene Ağustos ayında Volkswagen Polo fiyatı 466 bin lira seviyesinden satılırken şimdi 877 bin liraya kadar çıktığı görüldü. Aracın fiyatı 10 ayda hemen hemen 2 kat armış durumda.

Bu nedenle vatandaşlar, araba alarak onu bir yatırım aracı olarak kullanıyor. BDDK tarafından yapılan son açıklamada bu senenin 7 ayında kullanılan tüketici kredilerinin tutarı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 52.40 oranında artış gösterdi ve 1 trilyon 412 milyar 462 milyon TL seviyesine kadar çıktı.

Geçen senenin ilk 7 ayında konut kullanılan konut kredisi tutarı 350 milyar 202 milyon lira seviyesinden yüzde 26.16 arttı ve 441 milyar 812 milyon lira oldu.

Yatırım aracı haline dönüşen taşıt kredilerinde artış ise yüzde 233.64 seviyesinde gerçekleşti. Taşıt kredisi tutarı ise geçen sene Temmuz ayında 25 milyar 613 milyon lira seviyesinden 85 milyar 457 milyon liraya kadar çıktı. Yıllık faiz oranları rekor kırarken kredi kullanımı her geçen gün arttı.

Borçlanan vatandaşlar, TL'nin değer kaybetmesi ve aracın değer kazanması ile parasının değerini bu şekilde korumayı hedefliyor.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç