Taşıt kredisi çıkmayınca... Sıfır ve 2. el arabada senetle satış dönemi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Taşıt kredisi çıkmayınca... Sıfır ve 2. el arabada senetle satış dönemi

Son dakika haberi: Taşıtta senetle satış dönemi gittikçe daha da yaygınlaşıyor. Senetle yapılan araç satışında rekor geri ödeme yapılıyor.

Taşıt 9 Mayıs 2023 08:26 2
Taşıt kredisi çıkmayınca... Sıfır ve 2. el arabada senetle satış dönemi

Otoda yeni dönem: Taşıt kredisi çıkmadıysa senetle satış var.

Taşıt fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Her ay zamlanan sıfır arabalarla birlikte ikinci el araba fiyatlarında da her ay ciddi bir yükseliş görülüyor. Döviz kurunda yaşanan yükseliş ile birlikte en ucuz sıfır araba 500 bin liraya kadar yaklaşırken ikinci elde durum daha da vahim.

Örnek vermek gerekirse en uygun fiyatlı sıfır Clio 547 bin lira seviyesinde iken ikinci elde aynı araba 580 bin liradan satılıyor. Modeller büyüdükçe sıfır ile ikinci el arba arasındaki fark daha da açılıyor. Tedarik sorunu bunun en büyük nedeni.

BANKALAR KREDİDE MUSLUKLARI KISTI

Merkez Bankası tarafından bankacılık sektöründe alınan kararlar ile birlikte bankalar artık eskisi gibi rahat şekilde kredi vermiyor. Bu nedenle vatanjdaşlar mecburen senetle satışlara gidiyor. Galericilere başvuran vatandaşlar, kredi kartları, birikmiş nakitlerini de ekleyip kalan parayı senetle ödemeyi istiyor. Tabi bu da galericilerin işine geliyor.

Bankadan çekeceki 250 bin liralık krediyi bankaya 36 ay vadede verecek bir kişi, ayda 10 bin 235 TL ödeme yaparak toplamda 369 bin 849 TL ödeme yapacak. Tabi bu en düşük faiz oranına göre yapılan hesaplama. Galeriden 250 bin liralık borcu senet yapan kişi de yine aynı şekilde galeriye 450 bin liraya yakın geri ödeme yapıyor.

Yani vatandaş, kredi çekse geri ödeyeceği paradan daha fazlasını senet karşılığı mecburen veriyor.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Ay Önce
Herkes kendi halinden memnun kazıksa kazıklanmaya devam ediliyorlar
Ziyaretçi 13 Ay Önce
zaten senetle satis varki cogu sirket bunu yapiyor bu bir ilk degil bunlar hep oldukltan sonra oldu diyolar . kiralar rtar arac fiyatlari yukselir falan filan olur aonrada hadi onlem alalim derler yuh be bu kadarda insanin gozunun icone baka baka bu yapilmazki bu millet ne diye hala hersey iyi diyebiliyor sasilacak bi durum .