Taşeron ve belediye şirket işçilerine kadro: Vedat Işıkhan son durumu açıkladı

Taşeron ve belediye şirket işçilerine kadro: Vedat Işıkhan son durumu açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan belediye şirket işçileri ve taşeron işçiler ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Işıkhan, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çalışma Hayatı 8 Kasım 2023 6
Taşeron ve belediye şirket işçilerine kadro: Vedat Işıkhan son durumu açıkladı

Son dakika haberi: Taşeron ve belediye şirket işçilerine kadro açıklaması geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, taşeron ve belediye şirket işçilerinin kadroya geçirilmesi sorusuna cevap verdi. Bakan, gelen soru önergesine verdiği cevapta maalesef farklı bir şey söylemedi.

SORULAR

Soru önergesinde Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan şunları sormuştu:

2017 yılında 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda taşeron çalışan işçilerin büyük bir ksımının 657 sayılı Devlet Memurluğu ve 4D İşçi Kadrolarına geçirildiği bilinmektedir.

Yerel yönetimler bünyesinde çalışmakta olan taşeron işçiler bu kapsamda 657 sayılı Devlet Memurluğu veya 4D işçi kadrosuna alınmadıkları gibi mevcut haklarından feragat ettirilerek, Tek İmtiyazlı Anonim Belediye İktisadi Teşebbüslerine geçirilmiştir ve şu anda Belediye şirketlerinde Sürekli İşçi statüsünde çalışmaktadırlar.

Yapılan bu değişiklikler ile birlikte ciddi bir mağduriyet ortaya çıkmıştır Aynı işi yapan personeller arasında hem maaş hem de özlük hakları bakımından adaletsizlik olduğu görülmektedir.

Belediye İktisadi Teşebbüslerinde çalışan Sürekli İşçi personeller bu adaletsizliğin giderilmesi için çözüm beklemektedir.

CEVAP GELDİ

Bakan Işıkhan bu soruya şu şekilde cevap verdi:

"2023 2024 yıllarını kapsayan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü'nde yer alan "696 sayılı KHK Kapsamı Dışında Bırakılan KAmu Taşeron İşçilerinin Daimi Kadroya Geçirilmesi" başlıklı 7. madde uyarınca 696 sayılı KHK kapsamı dışında bırakılan alt işveren işçilerinin (taşeron) Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilmesi ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir."

Taşerona kadro kanunu meclise geldiğinde bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (6)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Gün Önce
ÖYLEYSE MUHALEFET MEVCUT BELEDİYELERİ VE DAHA FAZLA BELEDİYEYLE DEVAM EDE...BİLİR! NASIL AMA?
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Typ kadro istiyoruz
Ziyaretçi 20 Gün Önce
oyalayin bakalım ! secimlerde görüşeceğiz !
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Typlilere de kadro bekliyoruz bizde geçici olarak değil kalıcı olmayı hak ediyoruz 👋👋
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Vermezler 2017 den beridir verecekler TPAO 15 yıldır taşerona kadro vermedi
;