Tarsus Üniversitesi Rektörlüğü Görevine Atanan Prof. Dr. Orhan Aydın Kimdir? Nereli

Tarsus Üniversitesi Rektörlüğü Görevine Atanan Prof. Dr. Orhan Aydın Kimdir? Nereli

Tarsus Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Orhan Aydın kimdir?

Kamu 15 Eylül 2022 10:27 0
Tarsus Üniversitesi Rektörlüğü Görevine Atanan Prof. Dr. Orhan Aydın Kimdir? Nereli

Tarsus Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Orhan Aydın'ın ataması yapıldı.

15 Eylül tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Prof. Dr. Orhan Aydın'ın ataması yapıldı. Aydın Tarsus Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Termodinamik Anabilim Dalı öğretim üyelerinden olan Aydın, 2007 yılında profesör unvanını aldı. Yönetiminde yedi doktora ve sekiz yüksek lisans tezi tamamlandı. AB, TÜBİTAK, DPT, TÜBA ve Sanayi Bakanlığı destekli projelerde yürütücü, araştırmacı ve danışman olarak görev aldı.

1999-2001 ve 2003-2004 yılları arasında University of Michigan (Ann Arbor)'da doktora sonrası araştırmacı (post-doc) ve misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Aydın, bu süre içerisinde söz konusu üniversitede lisans seviyesinde dersler verdi ve NSF, NASA ve Ford Motor Co. destekli projelerde çalıştı.

Aydın'ın, 100’ün üzerinde uluslararası saygın dergide yayınlanmış makalesi, uluslararası saygın bir yayınevi tarafından basılan bir kitap bölümü, çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı bildirisi mevcuttur. Bu eserlerine bu zamana kadar 3500/5600 civarında (Web of Science/ Google Scholar) atıf yapılan Aydın'ın h-endeksi 37/42 (Web of Science/Google Scholar)'dır. Applied Thermal Engineering dergisinin editörlerinden biri olan Aydın, seksenin üzerinde farklı uluslararası dergiye düzenli olarak hakemlik yapmaktadır. Aydın, yaptığı çalışmalarla, ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülmüştür: 2007 ODTÜ M.N. Parlar Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü, 2008 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü, 2008 TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü ve 2009 yılında TWAS Asosiye Üyelik ödülü.

Aydın'ın araştırma ilgisi, termodinamik, ısı ve kütle transferi, akışkanlar mekaniği, mikro-elektro-mekanik sistemlerde akış fiziği, biyolojik sistemlerde akış ve ısı geçişi, elektronik soğutma ve enerji depolama gibi alanlarda yoğunlaşmıştır.

Prof.Dr. Orhan Aydın, YÖK Kurum Danışmanlığı (2012-2016), TÜBİTAK TEYDEB Teknoloji Merkezleri Komite Üyeliği (2013-2016), TOBB Trabzon Oda ve Borsalar Danışmanlığı (2014-2015) gibi görevlerde bulunmuştur. 2008-2012 yılları arasında KTÜ’de Rektör Yardımcısı olarak görev yapan Aydın, daha önceki yıllarda Bölüm Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı ve Rektör Danışmanlığı gibi görevlerde de bulunmuştur.

23 Kasım 2016 tarihinden bu yana Yükseköğretim Denetleme Kurulu üyesi olarak görev yapan Prof.Dr. Orhan AYDIN, 5 Eylül 2018 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Tarsus Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır.

Yorumlar (0)

Seç