Tarih Verildi! Süt ve Ete Yeni Zam Geliyor!

Tarih Verildi! Süt ve Ete Yeni Zam Geliyor!

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu,önümüzdeki haftalarda süt ve ete zam geleceğini açıkladı.

Ekonomi 3 Ekim 2022 23:48 1
Tarih Verildi! Süt ve Ete Yeni Zam Geliyor!

Vatandaşın alım gücünü aşan et ve süt fiyatlarına yeni zam iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu,önümüzdeki haftalarda süt ve ete zam geleceğini açıkladı.

Solakoğlu, “Piyasada damızlık hayvanlar kesiliyor. ‘Süt bulamayacaksınız, et bulamayacaksınız’ dediğimiz günlere geldik. Piyasada yeterli süt olmadığı için talep bazlı fiyat artışına gidilecek. 15 Ekim -30 Kasım arası süt ve ete yüzde 30-35lik zam kapıda.” diye konuştu.

Harun Çallı’nın USK Başkanlığı’ndan istifasının söz konusu olduğunu iddia eden Solakoğlu, şunları söyledi:

“Bazı zincir marketlerin satın alma birimleriyle görüştüm. Bu görüşmelerde, özellikle indirim marketlerdeki süte talebin çok yüksek olduğunu, ama tedarikçilerden yeterli miktarda süt elde edemediklerini, tedarikte çok sıkıntı yaşadıklarını söylediler.

Sanayici tarafıyla görüştüğüm zaman, bazı büyük sanayiciler, yüzde 45’e yakın kapasite daralmasına gittiğini, üreticide süt kalmadığı için bunun bu şekilde olduğunu söylüyorlar. Bahsettiğimiz rakamlar, ülke geneline vurulduğu zaman çok ciddi rakamlar. Bu arada TÜİK’in rakamlarını da yalanlar cinsten.

“NE ET NE DE SÜT BULAMAZSINIZ”

Mal kalmadığı için, süt için bir kavga başladı. İnekler kesilirse süt kalmaz, süt kalmayınca vatandaş çok daha pahalıya sütü içer. Rafta olsa, bütçesi yetse bile peynir alamaz. Şu anda oraya geldik. Bu saatten sonra zamlar peş peşe gelecektir. Çünkü inekler kesildi. İnekler kesilince de ne et ne de süt bulamazsınız.

“SÜTÜN VE ETİN ALTERNATİFİ İTHALATTIR”

Sütün de etin de alternatifi ithalattır. İthalat yaptığınız zaman da yüzde 50’den fazla zam gelmesi anlamına gelir. Gıda enflasyonunu çiftçinin fiyatını sabit tutmaya çalışarak regüle etmeye çalışan kurumların hepsinin yaptıkları hatanın sonucuna ne yazık ki biz 85 milyon olarak katlanmak zorunda kalacağız. Defalarca söyledik, yine söylemeye devam ediyoruz. Bu saatten sonra kim gelirse gelsin bu hatayı düzeltemez.”

Öte yandan et ve süt dışında yumurta fiyatlarında da yeni bir artış bekleniyor.

Şu anda kolisi marketlerde 65-70 lira arasında satılan yumurtaya bir zam daha gelirse 30'lu yumurtanın fiyatı 100 liraya kadar çıkması bekleniyor.

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 52 Gün Önce
sut yoksada süt tozu var et yoksada kuru fasulye var arkadas