Tarih Belli Oldu! LGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Tarih Belli Oldu! LGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınava girecek milyonlarca öğrenci ve veli ise artık gözünü LGS sonuçlarına çevirdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2022 LGS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu.

Eğitim 04.6.2022 17:02 0
Tarih Belli Oldu! LGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LGS sınav sonucunun ne zaman açıklanacağı belli oldu! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran'da gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav öncesinde öğrenciler ve velilerin gündeminde yer alıyor. İki oturum halinde yapılacak olan 2022 LGS sınavı sonrası, öğrenciler sınav puanlarını beklemeye başlayacak. MEB değerlendirmesinin ardından LGS sınav sonuçları "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Peki, LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

5 Haziran tarihinde düzenlenecek olan sınava geri sayım başlarken adaylar sonuçlarını öğrenecekleri tarihi merak ediyor. Sınava girecek milyonlarca öğrenci ve veli ise artık gözünü LGS sonuçlarına çevirdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2022 LGS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu. LGS sonuçlarının ardından ise tercih işlemleri başlayacak.

LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2022’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

SINAVDA DEĞİŞİKLİK YOK

Bakan Özer, “LGS merkezî sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu gibi 2022 yılında da sınav uygulaması iki oturum hâlinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl ilk kez görme ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için erişilebilir kılavuzlar hazırlandı.

Bakan Mahmut Özer, Bakanlık olarak özel eğitim öğrencileriyle ilgili pek çok yeni çalışmayı hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Bakanlık olarak 2022 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nu bu yıl ilk defa görme yetersizliği olan öğrenciler için ‘sesli betimleme’ ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için ise ‘işaret dili’ ile düzenleyerek erişime sunduk” bilgisini verdi.

HANGİ DURUMLARDA SINAV GEÇERSİZ SAYILACAK

a. Başvuru şartlarını taşımadığı hâlde öğrencinin sınava girmesi,

b. Cevap kâğıdının, sınav evrakı dönüş zarfından çıkmaması, eksik çıkması veya zarar görmüş olması,

c. Öğrencinin herhangi bir öğrenciden ya da dokümandan kopya çektiğinin veya kopya verdiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi,

ç. Cevap kâğıdının okunmasını engelleyecek gereksiz karalamalardan dolayı optik okuyucu tarafından okunamaması,

d. Geçerli kimlik belgesinin ibraz edilmemesi,

e. Başka öğrencinin sınav evrakının kullanılması,

f. Öğrencinin yerine başkasının sınava girmesi,

g. Öğrenci tarafından sınav evrakına zarar verilmesi (soru kitapçığını ve/veya cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek ve benzeri) durumlarında Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesi’nde belirtilen sınav kuralları ihlal edildiği için sınav görevlilerince hazırlanmış tutanaklar da dikkate alınarak öğrencinin sınavı geçersiz sayılacaktır.

LGS sınav sonuçları açıklandığında bildirimle haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin;

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç