Tahmin geldi: Gram altının 1450 TL olacağı tarihi açıklandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Tahmin geldi: Gram altının 1450 TL olacağı tarihi açıklandı

Son dakika haberi: Altın fiyatlarında son dakika tahmini geldi. Peki gram altın ne kadar olacak? İşte uzman isimlerden gelen tahmin.

Altın 3 Şubat 2023 11:41 0
Tahmin geldi: Gram altının 1450 TL olacağı tarihi açıklandı

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde altının akıbeti açıklandı.

Altın fiyatları hakkında son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada uzmanlar, seçim sürecinde altın fiyatlarının ne olacağını değerlendirdi. Kuyumcu Emre Öztürk yaptığı son dakika açıklamasında, “Yılsonu için altının gramının bin 450 lira seviyelerini çok rahat göreceğini tahmin ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

SENE SONU ALTIN FİYATLARI

15 yıllık kuyumculuk yaparak hayatını geçindirmeye çalışan Emre Öztürk yaptığı son dakika açıklamasında sene sonu altının 1450 liraya çıkacağını beklediklerini söyledi ve “Piyasalarda özellikle seçim tarihi açıklandıktan sonra bir belirsizlik hâkim oldu. Bu belirsizlik de tabii ki fiyatlara hem artı yönünde hem de eksi yönde yansıyor. İnsanlar ne yapacağını bilmediği için bekleme aşamasına geçti. Dolarda geçen haftalarda özellikle yoğun bir şekilde yükseliş vardı. Merkez Bankası'nın faiz kararının ve Avrupa'da açıklanan verilerin etkisiyle aşağı doğru yönelim gerçekleşti. Bu aşağı düşüşle beraber vatandaşlar için tekrardan bir alım fırsatı doğdu. Bu alım fırsatıyla beraber de dolar tekrardan yukarı çıktı. Uzun vadede tabii ki en avantajlı yatırım altın şu anda. Altında hafif düşüşler olsa da vatandaşların alımı arttırması fiyatları yukarıya iter. Yılsonu için altının gramının bin 450 lira seviyelerini çok rahat göreceğini tahmin ediyoruz” dedi.

YENİ ALTIN KEŞFİ , FİYATLARI DÜŞÜRÜR MÜ?

Geçen gün Söpüt'te bulunan altın rezervi ile ilgili açıklamada bulunan Öztürk, “Söğüt’te bulunan altın rezervi ülkemiz için muhakkak ki fayda edecektir. Fakat altın fiyatlarının düşmesi yönünde bir etkisi olmayacaktır. Çünkü altın fiyatları sadece Türkiye'de yaşananlara göre reaksiyon göstermiyor. Dünya borsasında da işlem gören bir maden olduğu için bulunan altın rezervi Türkiye'yi ilgilendiriyor. Ülkemize mutlaka fayda sağlar ama fiyatların düşmesini sağlamaz” ifadelerini kullandı.

SEÇİMDEN SONRA ALTIN YÜKSELİR Mİ?

Altın fiyatlarında uzun vade düşünülmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, "Eğer kâr etmek isteniyorsa alım yaptıktan sonra satış için en az 6 ay veya 1 yıllık süreyle beklenmesi gerekiyor. Son zamanlarda altın alan ve zarar eden hiç kimse yok demek mümkündür. Birkaç ay sonra seçim olarak ve piyasalarda inişler çıkışlar olacak. Biz fiyatların seçim sonrasında çok daha yukarılara çıkacağını düşünüyoruz. Alışveriş yapmak için beklemek çok fazla bir kâr getirmiyor. Genelde vatandaşlarımız altın yükselmeye başlayınca almaya niyetleniyor. Şu günlerde altın zaten stabil seviyelerde devam ediyor. Bu seviyelerden alınabilir. Seçimden sonra fiyatların ne olacağını kimse bilemez ama şu zamanlarda alım yapanları zarar ettirmeyeceğini düşünüyoruz" dedi.

ALTIN FİYATLARI NE OLDU?

Gelen son dakika bilgilerine göre gram altın fiyatı 1158 TL seviyesinde seyrediyor. Dolar kuru piyasalarda 18.82 TL'ye çıkarken çeyrek altın şu sıralar 1890 liradan işlem görüyor. Cumhuriyet altını ise 7548 TL.

Finans7.com | Ankara
Finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç