Sürücüler Dikkat! Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Aralık'ta Başlıyor

Sürücüler Dikkat! Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Aralık'ta Başlıyor

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiriyor. Islak, çamurlu veya karlı yüzeylerde sürüş emniyetini artıran "kış lastiği" zorunluluğu 1 Aralık'ta başlıyor.

Haberler 18 Kasım 2022 16:47 0
Sürücüler Dikkat! Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Aralık'ta Başlıyor

Son dakika haberi... Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kararıyla, kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibarıyla başlayacak. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kararıyla, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtlarda kış lastiği takılmasını zorunlu kılan kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibarıyla başlayacak.

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği'nden (LASİD) yapılan açıklamada göre, dernek, 1 Nisan 2023'e kadar 4 ay boyunca devam edecek uygulamaya işaret ederek, güvenli ve akıcı bir trafik için sadece zorunluluk kapsamında olan ticari araçlarda değil tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını önerdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt, kar yağmasını beklemeden kış lastiği hazırlıklarının tamamlanması gerektiğini vurguladı.

'KIŞ LASTİĞİ KAR LASTİĞİ DEĞİL'

Kış lastiklerinin iklimsel değişimler nedeniyle farklılık gösteren hava koşulları ve buna bağlı olarak değişen yol durumlarına karşı sürüş ve can güvenliğine katkıda bulunduğunu belirten Kurt, "Kış lastiği; + 7 derece altındaki sıcaklıklarda sertleşmeyerek yere tutunma özelliğini korur ve ıslak, çamurlu veya karlı yüzeylerde sürüş emniyetini artırır. Bu özellikleri nedeniyle hava ve yol şartlarından kaynaklanabilecek olası risklere karşı ortak trafiğin güvenli ve akıcı olmasına katkı sağlar. Altını çizmekte fayda görüyoruz, kış lastiği kar lastiği değildir, kış lastiğine geçmek için karın yağmasını beklemeyin. Yalnızca ticari araçları için değil özel araçlar için de tüm sürücülerimizin 1 Aralık’tan önce kış lastiği hazırlıklarını tamamlamalarını öneriyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

Seç