Süper Bono Değil: Remzi Özdemir Doları Düşürecek Yolu ve Tahminini Açıkladı

Süper Bono Değil: Remzi Özdemir Doları Düşürecek Yolu ve Tahminini Açıkladı

Dolar kuru hakkında bir son dakika açıklamasında bulunan Remzi Özdemir, doları düşürecek hamleyi söyledi.

Döviz 19.6.2022 10:32 0
Süper Bono Değil: Remzi Özdemir Doları Düşürecek Yolu ve Tahminini Açıkladı

Dolar 18 liradan alınır mı?

Ünlü Ekonomist Remzi Özdemir dolar kuru ile ilgili bir son dakika açıklamasında bulundu. Dolar Kahini olarak adlandırılan Özdemir, Fed'in faiz kararından sonra daha da yükselmesi beklenen dolar kuru ile ilgili faiz silahının çekilebileceğini iddia etti. 

Özdemir açıklamasında dolara karşı tek silahın faiz olarak kaldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz silahını kullanabileceğini söyleyen Özdemir, bunun doları sert şekilde düşürebileceğini, ancak kalıcı bir düşüş sağlamayacağını söyledi.

Doların yükselişinin devam edeceğini, Merkez'in faiz artırımının çok şey ifade etmeyeceğini söyleyen Özdemir, faiz artırımı olduktan sonra dışarıdan kamyonla para gelmeyeceğini, ancak aşamalı şekilde yapılacak faiz artırımı ile istikrarın sağlanabileceğini söyledi. Her ay yüzde 10 faiz artırımı şeklinde bir öneri sunan Özdemir, bunun da doları geçici olarak düşüreceğini söyledi. 

Doların iktidar değişikliği olmadan daima yükselmeye devam edeceğini söyleyen Özdemir, özellikle hukuk alanında reformların yapılmamasına dikkatleri çekti ve "Hukuk alanında reformlar yapılmadıkça dolar kuru düşmeyecektir.” dedi.

Dolar kuru için 18 lira seviyesini işaret eden Özdemir, Türkiye'nin özel bir durumu olduğunu, Merkez Bankası'nın kasasının ekside olduğunu söyledi. Dolarda beklentinin yükseliş olduğunu söyleyen Özdemir, iktidarın 18 lira takıntısı olduuğunu söyledi ve "Dolar kuru 18 TL’ye yükseldiği zaman o günün şartlarına göre yeniden değerlendirme yapılması gerekir. Bir operasyon yapılarak dolar kuru kalıcı olmasa düşürülebilir. Burada terste yakalanma olursa vatandaşlar zararlı çıkabilirler.” dedi.

Özdemir açıklamasının devamında doların riskli seviyelere doğru gittiğini, dolar yatırımı olanların çarpılmaktan kaçmak için dikkatli olması gerektiğini söyledi. 18 liradan dolar alımını kesinlikle önermediğini söyleyen Özdemir, Aralık ayındaki durumu işaret eden Özdemir, aynı şokun bir daha yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini söyleid.

En çok küçük yatırımcıları çarptılar diyen Özdemir, bu ekonomik dönemde dolarda çarpılmak finansal felakettir dedi ve şu seviyelerde alım yapılmaması gerektiğini söyledi. 

Piyasalardan alınan son verilere göre 1 dolar 17 lira 33 kuruş seviyesinde seyrediyor.

Uyarı: Haberde yer alan bilgi ve yorumlar ekonomistin kendi yorumları olup finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Son dolar kuru tahminine gitmek için lütfen TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç