Süleyman Soylu: 'Atılacak Adımlar Var'

Süleyman Soylu: 'Atılacak Adımlar Var'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan yurt dışındakj suçluların geri getirilmesine ilişkin son dakika açıklaması geldi.

Haberler 22 Eylül 2022 14:42 0
Süleyman Soylu: 'Atılacak Adımlar Var'

İçişleri bakanı Soylu'dan yurt dışındaki suçlulara ilişkin son dakika açıklaması.

Bakan Soylu katıldığı bir programda yaptığı açıklamada yurt dışındaki suçluların ülkemize iadesi ile ilgili süreçlere dair bilgi verdi. Bakan Soylu açıklamasında, "Hem bunlar organize suç örgütleri hem mali suçlar hem de diğer suçlarla ilgilidir. Örneğin; INTERPOL birimimiz de açıkladı. Dünyanın neresinde olursa olsun izliyoruz, takip ediyoruz, bunları Türkiye'ye getirmek için çaba sarf ediyoruz." dedi.

HEPSİ HAPİSTE

Yurt dışında yakalanarak cezaevine konulan isimler hakkında bilgi veren Bakan Soylu, "Serkan Kurtuluş'u 20 Haziran 2020'de Arjantin'de yakalattık ve orada cezaevinde. Onunla birlikte Deniz Camgöz de orada, aynı şekilde Arjantin'de cezaevinde. Türkiye'de birçok cinayet işlemiş, Gürcistan'da adli kontrolle çıktıktan sonra kaçan Barış Boyun da İtalya'da Rimini şehrinde yakalandı ve şu an hapiste, iadesini bekliyoruz. Volkan Rençber de Karadağ'da yakalandı.

Mehmet Sabri Şirin de Hollanda'da yakalanmış oldu. Bunların hepsi organize suç örgütü üyeleri. Muhataplarımızla sürekli görüşme halindeyiz. Bulgaristan ve Arnavutluk İçişleri Bakanlarıyla görüştük. Önümüzdeki mahkemelerden sonra iade edileceklerini bekliyoruz. Oranın da iç hukuk sistemi var ve iç hukuk sistemi işliyor." dedi.

KAFASINA ÇUVAL GEÇİRİP İADE ETTİK

Diğer ülkelerin iç hukuk sistemine karışmadıklarını söyleyen Bakan Soylu, "Biz başka ülkelerin iç hukuk sistemine bir şey söyleyemeyiz. Radoje Zivkovic'i 2018 yılında sahte kimlikle bulunurken yakaladık ve burada onun kafasına çuval geçirerek Sırbistan'a iade ettik fakat 2 yıl içinde oradan çıktı. Biz başka ülkelerdeki insanları izleme kabiliyetinde değiliz. Türkiye'ye kaçak yollarla girdi ve burada bir saldırı sonucu öldürüldü. İstanbul Emniyeti'nin başarılı bir çalışmasıyla eylemi yapanları, eylemi yönlendirenleri ve eyleme aracı olanların tamamı 12 kişi gözaltına alındı." dedi.

CENK ÇELİK OLAYI

"Cenk Çelik'in yaralanması olayı var." diyerek sözlerinin sonuna gelen Bakan Soylu, "36 saat içinde Edirne'den yurtdışına kaçarken yakalandı. Bugün veya yarın da mahkemeye çıkacaktır. Hem silahı hem kendisi yakalandı ama o iş orada kalmayacak. Milletimize şunu söylemek isterim. Suç olduktan sonra suçun veya suçlunun serbest gezmesine veya suçuna devam etmesine yönelik anlayışı kabul etmiyoruz. Suçluyu dağda da şehirde de buluyoruz ve adalete teslim ediyoruz. Bütün bunları gerçekleştirirken devletin gücünü de ortaya koymaya çalışıyoruz. Kim nerede olursa olsun suç işlerse bunun hesabını verecektir." dedi.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç