Steve Hanke, Türkiye için enflasyon beklentisini açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Steve Hanke, Türkiye için enflasyon beklentisini açıkladı

Steve Hanke yaptığı son dakika açıklamasında TL, faiz ve enflasyon hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomi 26 Haz 2024 0
Steve Hanke, Türkiye için enflasyon beklentisini açıkladı

John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke, Türkiye enflasyonunu değerlendirdi.

Sosyal medya üzerinden sık sık Türkiye ile ilgili açıklamalar yapan, Türkiye ekonomisini değerlendiren John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke, yaptığı son açıklamada ülkemizde enflasyon rakamlarının ne zaman tek haneye düşeceği konusuna değindi.

Ülkemizde resmi enflasyonun şimdi yüzde 75 olduğunu ve bu oranın her ay güncellendiğini söyleyen Hanke, kendi ölçümüne göre yıllık yüzde 41 gibi çok düşük seviyede olduğunu söyledi ve Türkiye'nin tek haneli enflasyon için daha uzun bir yolu olduğunu söyledi.

Faiz ortamı

Merkez'in 27 Haziran toplantısında faizi yükseltmesini önerirdim diyen Hanke, "Geniş tanımlı M3 para arzı hala yıllık olarak yüzde 36,2 oranında artıyor. Bu oran Türkiye’nin enflasyon hedefi olan yüzde 5'e ulaşmasıyla tutarlı olan yaklaşık yüzde '12'lik Hanke'nin Altın Büyüme Oranı'ndan' üç kat daha yüksek" dedi.

TL istikrarlı olacak

Hanke, faiz artırım önerisinin gerçekleşmesi durumunda TL'nin istikrara kavuşacağını söyledi.

Tek haneli enflasyon

Hanke, tek haneli enflasyon için ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ölçümlerimi günlük olarak, yüksek frekanslı veriler kullanarak yapıyorum. Bu nedenle, yaptığım bu enflasyon ölçümleri genellikle resmi ölçümlerin önünde hareket ederler. Başka bir deyişle, Türkiye’nin resmi enflasyon ölçümleri benim ölçümlerimi takip eder. Bu da basit bir ifadeyle resmi enflasyon oranlarının düşmeye başlayacağına işaret ediyor. Bu iyi bir haber. Ancak, Türkiye’nin yıllık yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşması için hala kat edilecek uzun bir yolu var"

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç