Staj çıraklık mağdurları, 2000 ve 2008 arası sigortalı olanlara müjde: Son dakika açıklaması geldi

Staj çıraklık mağdurları, 2000 ve 2008 arası sigortalı olanlara müjde: Son dakika açıklaması geldi

Staj çıraklık mağdurları ile kademeli emeklilik bekleyen 2000 2008 arası sigortalıları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi.

Emekli Haberleri 12 Eylül 2023 20:00 54
Staj çıraklık mağdurları, 2000 ve 2008 arası sigortalı olanlara müjde: Son dakika açıklaması geldi

Son dakika: Staj ve çıraklık mağdurları ile kademeli emeklilik bekleyenlere iyi haber: EYT'nin 2. perdesi geliyor.

Son dönemlerde sosyal medya üzerinde sıkça duyduğumuz staj ve çıraklık mağdurları ile kademeli emeklilik bekleyen vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Ensonhaber canlı yayınına katılan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, bu konuda bir çalışma başlatıldığını ve hükümetin masasında bu düzenlemenin olduğunu söyledi.

Kaya yaptığı son dakika açıklamasında şunları söyledi:

"Staj ve çıraklık mağdurlarına ilişkin bir şeyler konuşulmaya başlandı. Konuşulması bile iyi bir şey. Yok sayılıyorlardı çünkü. Neler söyleyeceksiniz? Müjdeli haberi verebilecek miyiz yakın zamanda staj ve çıraklık mağdurlarına?" sorusuna Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya şu şekilde yanıt verdi:

"İnşallah veririz. Bizim sosyal güvenlik sistemimiz içerisinde geçmişten günümüze yapılmış hatalar var. Bu hatalar tabi geride kalan yıllarda pek.ok vatandaşı mağdur etti. Mağdur etmeye de devam ediyor. Bunun bu şekilde sürmesi beklenemez. Devletler neden var? Vatandaşların sorunlarını çözmek.

Sosyal güvenlik sisteminde biliyorsunuz EYT sorunu sene başında önemli ölçüde çözüldü. Belli bir grup hala çözüm bekliyor ancak staj ve çıraklık yaptığı dönemde sigortası yapılmış ama emeklilik için gerekli olan uzun vade olarak adlandırılan primleri yatırılmadığı için bu vatandaşlar emeklilik hesabında dikkate alınmadı.

Geçmişte yapılan hatalardan biri bu. Burada az biraz prim ödeme ile staj ya da çıraklık yapan öğrencilerin emeklilikleri, pekçoğunun bazılarının 5, bazılarının 10 bazılarının ise daha fazla yıllara sarkmasına neden oluyor.

HÜKÜMETİN ÇALIŞMASI VAR

"Tabi bununla ilgili hükümetin çalışması var. EYT'nin 2. perdesi diye adlandırdığımız 2000 ile 2008 arası için kademelendirme söz konusu olacak. Bununla birlikte staj ve çıraklık sigortalarının başilangıç tarihleri, 4/A diye adlandırdığımız yani bugün SGK diye tescil edilerekİ belki kişilere buraya 1 gün sigorta yatıracaksınız denilerek tescilleri yapıldığı taktirde bu vatandaşların mağduriyetleri de giderilmiş olacak"

STAJ ÇIRAKLIK DÜZENLEMESİ NE ZAMAN?

Meclis açıldıktan sonra düzenlemenin gündeme geleceği belirtildi. Staj çıraklık ve kademeli emeklilik geldiğinde bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7.com mobil uygulamasını ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (54)

Seç


Ziyaretçi 16 Gün Önce
Giriş Nisan 2000 prim 7400 daha neyapalim
Ziyaretçi 16 Gün Önce
Günümüzde 43 yaşında emekli arkadaşlarımız oldu ama yaşı 50 üstünde aynı yerde çalışan abilerimiz var ama 2000 girisliler diye bu abilerimiz emekli olamadılar adalet bumudur sizce bende 4 ayla emekliliği kaçıranlar danim herkez icin eşit bir adalet sistemi bekliyoruz devletimizden
Ziyaretçi 16 Gün Önce
Sayın cumhurbaşkanımızın müjdeli haberlerini dört gözle bekliyoruz
Ziyaretçi 16 Gün Önce
İyide burda brn herangi bi cezbedici bi açıklama göremedim 🤔
Ziyaretçi 16 Gün Önce
2006 girisliyim ne zaman emekli olabilirim