S&P, dolar kurunun 2024 yılında kaç TL olacağını açıkladı

S&P, dolar kurunun 2024 yılında kaç TL olacağını açıkladı

Son dakika haberi geldi. Gelen haberde S&P, 2024 yılında dolar kurunun ve enflasyonun kaç TL olacağını duyurdu.

Döviz 4 Kasım 2023 10:13 0
S&P, dolar kurunun 2024 yılında kaç TL olacağını açıkladı

S&P, doların 2024 yılında kaç TL olacağını açıkladı.

Dev finans kuruluşu, Türkiye hakkında bir son dakika açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada S&P Global Ratings, Türkiye'de bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundu. Değerlendirme raporuna baktığımızda ekonomik ve sektör riskleri trendleri açısından görüşlerin negatiften durağana yükseltildiği görülüyor.

Kademeli şekilde başlayan sıkılaşma ve ortodoks politikalara dönüşün devam etmesi durumunda Türkiye ekonomisinin orta vadede yeniden dengelenebileceğini bildiren S&P Global Ratings,yaptığı değerlendirmede  bölgesel risklere dikkatleri çekti ve "jeopolitik risklerin ve ortodoks politikalardan vazgeçilmesinin finansal istikrara zarar verebileceği" ifadleerini kullandı.

BÜYÜME BEKLENTİSİ GÜNCELLENDİ

S&P Global Ratings'in raporına baktığımızda Türkiye için 2023 ve 2024 büyüme rakamlarına, enflasyon beklentilerine yer verildiği görülüyor. S&P'ye göre 2023 yıl sonunda Türkiye ekonomisi yüzde 3.5 büyüyecek. 2024 yılında büyüme yüzde 2.3 seviyesinde olacak.

ENFLASYON BEKLENTİSİ

Açıklamanın devamında 2023 ve 2024 yılı enflasyon beklentilerine yer verildi. 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 53 seviyesinde olurken 2024 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 48. Enflasyon beklentisinde bankacılık sektörüne dikkatler çekildi ve bankacılık sektörü için enflasyon muhasebesi uygulamasının hala belirsiz olduğuna yer verildi. Söz konusu açıklamada, “Eğer enflasyon muhasebesine geçilirse açıklanan karlarda ciddi düşüşler görmeyi bekliyoruz” değerlendirmesine yer verildi.

Düşük karlılık ve TL'nin değer kaybının kamu bankalarının sermaye seviyelerine zarar verebileceğinin belirtildiği açıklamada bir başka tür sermaye artışının seçenek dışı olmadığına dikkatler çekildi.

DOLAR KAÇ TL OLACAK?

Peki dolar kuru gelecek sene kaç TL olacak? S&P, açıklamasının devamında 2024 dolar/TL beklentisini paylaştı. Kurum, dolar kurunun 2024 yılında 40 liraya ulaşacağını söyledi.

DOLAR HAFTAYI REKORLA KAPATTI

Önceki gün dolar kuru, kapanışa doğru hızlı bir yükselişe geçti. ABD'den gelen istihdam verileri ile birlikte yükselişe geçen dolar kuru 28 lira 40 kuruşa kadar çıkarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Euro kuru ise 30 lira 47 kuruş seviyesinde seyrediyor.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler, veri ve açıklamalar finans7 yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;