Sözleşmelilere kadroda on binlerce memura tayin şoku

Sözleşmelilere kadroda on binlerce memura tayin şoku

Sözleşmeli kamu personellerine kadroda tayin detayı binlerce memuru mağdur edecek. İşte yaşanan sorunlu durum.

Çalışma Hayatı 15 Ocak 2023 21:40 0
Sözleşmelilere kadroda on binlerce memura tayin şoku

Sözleşmelilere kadroda tayin hakkı çıkmazı.

Sözleşmeli kamu personellerine kadro ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yaptığı son dakika açıklamasında sözleşmeli personellere kadroda tayin düzenlemesinin sorunlara neden olacağını söyledi. 

Kanun teklifinin yarından itibaren görüşüleceğini söyleyen Kahveci, "Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik kanun teklifi TBMM´de komisyonda görüşülmeye başlıyor. Teklifle 28 Kasım 2022 öncesinde görevde olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi öngörülüyor" dedi.

28 Kasım tarihine dikkatleri çeken, bunun düzenlenmesi gerektiğini, resmi gazetede yayınlanma tarihinin yürürlük tarihi olması gerektiğini söyleyen Kahveci, "Hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında bu tarihten sonra çalışmaya başlayan çok sayıda personel bulunuyor. Bu nedenle kanunun yürürlük tarihi, Meclis’te kabul edildiği tarih olarak düzenlenmelidir" dedi.

TAYİN İÇİN 4 YIL BEKLEYECEKLER

Kadro ile tayin düzenlemesine değinen Kahveci, "Bütün bunların ötesinde sözleşmeli personel, eş durumu nedeniyle mazeret tayini hakkına sahip ancak teklifte kadroya geçecek personelin mazeret dahil tayin hakkından faydalanabilmesi için 4 yılını doldurması öngörülmüş" dedi ve "Kadroya geçecek personelin sahip olduğu eş durumu tayini hakkı teklifle 4 yıl öteleniyor.Aile birliğini sağlamasını umduğumuz kadro konusunun ailelerin birleşmesini daha da geriye götürmesi kabul edilemez.Aslolan aile birliğinin sağlanması olmalı,yanlıştan dönülmelidir" ifadelerini kullandı.

Kahveci açıklamasını şu şekilde tamamladı:

"Bununla birlikte daha önce sayın Çalışma Bakanının teklife dahil edildiğini ifade ettiği 50/d’ye tabi akademisyenlerimizin teklifte yer almamış olması başka bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktadır"

BU KİŞİLERE DE KADRO VERİLMELİ

"PTT’deki İHS’liler, fahri Kuran kursu öğreticileri ve sayıları 2800 dolayındaki Aile Bakanlığı’nda ek ders karşılığı çalışan kamu görevlilerinin de teklife dahil edilmesi gerekmektedir"

EKSİK VE AKSAYAN YÖNLERİ VAR

"Görülüyor ki, teklifin bazı eksik ve aksayan yönleri bulunmaktadır. Temennimiz komisyon görüşmelerinde bu eksikliklerin giderilmesi ve kanunun tüm sözleşmeli personeli mutlu edecek şekilde yasalaşmasıdır.

Türkiye Kamu-Sen olarak biz komisyonda yerimizi alacak, bu aksaklıkları muhataplarına ilk ağızdan aktaracak ve tüm eksiklerin giderilmesi için görevimizi sonuna kadar yerine getireceğiz"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç