Sosyal Medya Fenomenlerinin Aylık Gelirleri Dudak Uçuklattı!

Sosyal Medya Fenomenlerinin Aylık Gelirleri Dudak Uçuklattı!

Sosyal Medya Fenomenlerinin Aylık Gelirleri Dudak Uçuklattı! İşte sosyal medyayı işi haline getiren ünlüler ve kazançları...

Haberler 23 Tem 2022 19:55 1
Sosyal Medya Fenomenlerinin Aylık Gelirleri Dudak Uçuklattı!

İnternet kullanımının son yıllarda artması ile birlikte sosyal medya kullanıcı da bir hayli arttı. Bununla birlikte youtube, instagram, Tiktok gibi sosyal medyalarda içerik üreten fenomenler çok büyük paralar kazanmaya başladı. İşte sosyal medyayı işi haline getiren ünlüler ve kazançları...

Telefon,Tablet ve internetin hayatımıza girmesi ile birlikte teknoloji hayatımızın ayrılmasz bir parçası haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda sadece bilgi almak için kullandığımız internet son yıllarda birçok kişinin mesleği haline geldi.

Cumhuriyet’in haberine göre, Cemre.com kurucusu Yaşar Can konuya ilişkin yaptıkları araştırmayı değerlendirdi. 

“İnsanlar arasında iletişim kurmanın en etkin yollarından biri haline gelen sosyal medya, bazı kişiler için gelir kaynağı olurken, markalar için de hedef kitlelerine ulaşacakları önemli bir mecraya dönüşüyor. Fenomenler işlerini dijital kanallara taşırken, markalar da ürünlerini sosyal medya fenomenleri aracılığıyla sunuyor. Ağırlıklı olarak YouTube, Instagram, TikTok gibi platformlarda düzenli içerik paylaşan fenomenler, 2-3 sene içinde aylık 20 ila 30 bin TL arasında gelire ulaşıyor.” 

FENOMENLERİN KAZANÇLARI INFLUENCER ADAYLARINA İLHAM OLDU 

Sosyal medya kullanıcılarının içerik üreticisi olmalarında fenomenlerin kazançlarının teşvik edici bir rolü olduğunun altını çizen Yaşar Can, önde gelen sosyal medya platformlarındaki fenomenlerin gelirlerine dair şu bilgileri paylaştı:  

“TikTok dünyada en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarının başında yer alıyor. Araştırmamızda görüyoruz ki bu uygulamada yaklaşık 100 bin takipçisi olan fenomenlerin canlı yayın ve sponsorlu gelirlerinin toplamı 8 bin TL’nin üzerine çıkıyor. TikTok, kullanıcılarına herhangi bir ücret ödemez ve reklam geliri paylaşma gibi bir programı sunmazken, YouTube platformunda ise durum farklı bir boyut kazanıyor.” 

YOUTUBER’LAR REKLAM BAŞINA YAKLAŞIK 100 BİN TL KAZANIYOR 

YouTube’da kanal sahiplerinin reklamlar aracılığıyla gelir elde edebildiğini belirten Cemre.com Kurucusu Yaşar Can, “YouTube fenomenlerinin reklam gelirlerinin yaklaşık yüzde 55’i kanal sahiplerine kalıyor ve bu platformda her bin izlenme başına 2 ila 25 TL arasında ödeme gerçekleştiriliyor. Fenomenler bin takipçi ile 4 bin saat izlenmeye ulaştıkları takdirde para kazanmaya başlayabiliyor. Elbette kazanç sağlamak bununla sınırlı kalmıyor. Çünkü kanal sahipleri video içinde yer verdikleri reklamlarla video başına 100 bin TL’ye varan gelir elde edebiliyorlar. Yaklas¸ık 1 milyon abonesi bulunan kanallar ise aylık 15 ila 40 bin TL arasında kazanç elde ediyorlar” dedi.   

100 BİN TAKİPÇİLİ INSTAGRAM FENOMENLERİ PAYLAŞIM BAŞINA BİN TL ALIYOR 

Instagram’da fenomenlerinden istenen reklam sayısı artıkça, reklam bedelinin de aynı oranda yükseldiğine dikkat çeken Yaşar Can, “Instagram fenomenlerinin gelir elde etme yöntemleri, hesap sahiplerine göre farklılık gösterse de birçoğu başka sayfaların reklamlarını kendi hesapları üzerinde gerçekleştirerek, kendi ürünlerini satışa sunarak ya da iş birliği yaparak para kazanıyor. Ortalama 100 bin takipçi ile 10 ila 30 bin izlenmeye sahip Instagram fenomenleri, paylaşımları karşılığında yaklaşık bin TL ücret alıyor. 1 milyonun üzerinde takipçisi olanlar ise faturalı iş birliği yaptıkları için bu rakam 5 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar değişiklik gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI GELİR HAVUZUNA DÖNÜŞTÜ 

Büyük bir canlı yayın ağı olan Twitch’te oyun ağırlıklı eğlence videolarıyla kazanç elde edildiğini aktaran Yaşar Can, “Twitch yayıncıları ödemelerini ancak 100 doları geçtikleri takdirde alabilirken, Twitch'in partner kanalları da yayıncıların ekstra gelir elde etmesine kapı aralıyor” diyerek sözlerine şu şekilde son verdi: 

“Sosyal medya birçok sektör ve kişi için hızla büyüyen bir gelir havuzuna dönüşürken, fenomenlerin bu mecralardan elde ettiği statü ve kazanç birçok kullanıcıya ilham oluyor. Biz de içerik üreticisi olmak isteyen kişilerin hazırladıkları içerikleri yayınladıkları bir platform olarak, bu işi bir meslek haline dönüştürmelerine destek oluyoruz.”

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 24 Gün Önce
Aptallar var oldukça bunlar kazanır tabii😊😊